مادریار

رنگبندی اتاق نوزاد

اتاق نوزاد باید چه رنگی باشد و نقش رنگ در سلامت نوزاد چیست؟

موضوعی که در این مطلب می خواهیم در مورد آن صحبت کنیم رنگبندی اتاق نوزاد است. انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک مسئله مهم است که باید در زمان خرید وسایل و طراحی به آن دقت کنید. رنگ بندی اتاق نوزاد فقط برای زیبایی آن نیست بلکه روانشناسان تاکید دارند که رنگ ها اثر بسیاری بر روحیه کودکان و تمرکز ذهن آن ها دارند. بنابراین باید انتخابی هوشمندانه داشته باشیم تا بتوانیم فضای مناسب برای استراحت و بازی نوزاد فراهم کنیم.

مادریار یک یاری مادرانه در این مطلب نکات مهم و ارزشمندی را در مورد رنگ بندی اتاق نوزاد در اختیار شما قرار می دهد.

 انتخاب رنگنبدی اتاق نوزاد براساس معیارهای متفاوت:

انتخاب رنگ بندی اتاق نوزاد را می‌توان بر اساس معیارهای متفاوتی طبقه بندی کرد. برای مثال بر اساس نوع رنگ و تاثیر که هر رنگ بر روحیه کودک می گذارد می ‌توان آن را انتخاب کرد. همچنین بر اساس جنسیت این رنگ بندی می تواند متفاوت باشد. دسته بندی دیگر بر اساس سن کودک دلبند شما است که در هر دوره سنی یک سری رنگ خاص مناسب تر هستند.

البته در کنار تمام این موارد علاقه کودک نیز باید مد نظر قرار گرفته شود. برای داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

رنگبندی های متفاوت در اتاق کودک و تاثیر هر کدام

انتخاب رنگ نارنجی

رنگ بندی اتاق نوزاد به رنگ نارنجی انتخاب افراد زیادی است که با دیدن رنگ نارنجی احساس انرژی و حرارت و گرمی در ذهن هر فردی تلاقی می شود. این رنگ انتخابی مناسب برای دختر خانم ها و آقا پسر ها می باشد. اما نکته ای که در مورد آن وجود دارد این است که استفاده زیاد از آن می ‌تواند برهم زننده آرامش کودک باشد. به خصوص اگر از نارنجی پررنگ استفاده می‌کنید. بنابراین بهتر از این رنگ را با سایر رنگ های خنثی مانند  کرم، خاکی و یا سفید به کار برد تا حالت منفی آن از بین برد.

رنگبندی اتاق نوزادانتخاب رنگ زرد در رنگبندی اتاق نوزاد

زرد رنگی بسیار زیبا در طراحی اتاق نوزاد است این رنگ را در دسته رنگ های انرژی زا قرار می دهند که باعث درخشان شدن محیط می شود. زرد پررنگ باعث افزایش تمرکز در کودکان می شود و زرد کم رنگ باعث تحریک حافظه کودک می شود. پیشنهاد مادریار این است زرد پررنگ ولی لیموی ملایم در کنار هم استفاده کنید و سایر رنگ های سرد و پاستلی را در کنار آن ها جای دهید تا حالتی خوشایند در اتاق ایجاد شود و نوزاد علاوه بر حس سرزندگی برای زمان خواب آرامش داشته باشد.

انتخاب رنگ قرمز در دکور اتاق کودک

انتخاب رنگ قرمز برای اتاق کودک معمولاً توصیه نمی شود. ماهیت رنگ قرمز با خشونت همراه است و باعث ایجاد هیجانات خیلی بالا در کودک می‌شود و آرامش او را می گیرد. اگر علاقه مند به استفاده از رنگ قرمز در دکور اتاق کودک هستید باید این رنگ را به صورت جزئی و در چند آیتم خلاصه کنید و در کنار آن از رنگ های سرد استفاده کنیم تا حالت منفی آن گرفته شود.

انتخاب رنگ صورتی

انتخاب رنگ صورتی برای اتاق اولین چیزی که در ذهن تداعی می کند یک اتاق فانتزی دخترانه است. تقریباً تمام دختر بچه ها رنگ صورتی بسیار علاقه مند هستند چرا که نمایانگر احساسات لطیف و فانتزی آن هاست. این رنگ انتخابی مناسب برای اتاق نوزاد دختر است. نکته‌ای که باید به آن دقت کرد این است که استفاده بش از حد از این رنگ در محیط می‌تواند باعث اضطراب و از بین بردن آرامش کودک شود. پس بهتر است این رنگ زیبا را با سایر رنگ ها تلفیق کنید و در دکور اتاق به کار گیرید. از رنگ های زیبایی که می توان با صورتی به کار برد. می توان به سفید، آبی، سرخابی، گلبهی و  کرمی اشاره کرد.

تاثیر رنگ آبی در رنگبندی اتاق نوزاد

یک رنگ پر کاربرد دیگر در طراحی اتاق کودک آبی است. این رنگ را نقطه مقابل رنگ قرمز می‌دانند. ماهیت آبی آرامش بخش بودن آن است. به طوری که گفته می شود این رنگ باعث کاهش فشار خون، اضطراب و کنترل هیجانات می شود. با این رنگ می‌توان فضایی آرام بخش برای کودک خود فراهم کنید. برای تاثیر بهتر رنگ آبی بهتر است یا آن را با سایر رنگ ها و یا با سرمه ای به کار برد چرا که استفاده از  آن به طور یکدست و یا در ترکیب با رنگ های مانند طوسی می ‌تواند فضای غم انگیز ایجاد کند.

رنگبندی اتاق نوزادانتخاب رنگ سبز

رنگ سبز را می‌توان یادآور طبیعت و سلامت دانست. این رنگ باعث افزایش تمرکز در کودک می شود. بنابراین برای محیطی که کودک در حال یادگیری و آموزش است گزینه ای مناسب می باشد. رنگ سبز در طیف متنوع موجود است. انتخاب آن با توجه به سلیقه شما و یا کودک دلبندتان انجام می شود. این رنگ در ترکیب با رنگ های ماننده سفید، صورتی، طوسی و کرمی می‌تواند فضایی بسیار دل انگیز ایجاد کند. همانطور که ورود به محیط های سرسبز و پر گل و گیاه باعث ایجاد حسی خوشایند در انسان می شود. فضایی که با رنگ سبز طراحی می شوند نیز این حس را در افراد القا می‌کند.

دکور اتاق نوزاد به رنگ بنفش

بنفش رنگی است که حالتی لوکس ایجاد می کند و مفاهیمی مانند خرد و معنویت را القا می کند. بنفش در طیف گسترده‌ ای از بنفش ملایم و یاسی تا بنفش تیره را شامل می شود. این رنگ را می توان در ترکیب با رنگ های بسیاری به کار برد برای مثال آبی، صورتی یا سرخابی. در سال ۲۰۱۸ طیفی از رنگ بنفش به نام ماورای بنفش به عنوان رنگ سال معرفی شد. کاربرد یاسی در کنار بنفش تیره ترکیبی بسیار زیبا و جذاب است.

رنگبندی اتاق نوزاد به رنگ سفید

سفید رنگی بسیار محبوب در بین ایرانیان می باشد. این رنگ را به علت حس آرامش و سادگی که دارد برای دکور اتاق نوزاد می توان به کار برد. یکی از مزیت های استفاده از رنگ سفید ست شدن آن با تمام رنگ های دیگر است.

انتخاب رنگ طوسی

طوسی امروزه در رنگ بندی اتاق کودک بسیار به کار برده می شود. اگرچه ممکن است تصور کنید که این رنگ کسل کننده و غم انگیز است. اما باید گفته شود که می‌تواند باعث ایجاد حس آرامش در کودک شود. البته این رنگ را باید در ترکیب با رنگ های گرم به کار برد تا حالت کسل کنندگی آن از بین برود. طوسی به راحتی با رنگ های بسیاری ست می شود و طیف گسترده ای از انتخاب ها را برای شما فراهم می کند.

رنگ مشکی در دکور اتاق کودک

شاید بتوان کم کاربرد ترین رنگ در رنگ بندی اتاق نوزاد را مشکی معرفی کرد. این رنگ به علت تیرگی و حالت خاصی که در محیط ایجاد می کند گزینه مناسب برای اتاق نوزادان نیست. مشکی را تنها می توان در مکان هایی به کار برد که بسیار نور گیر هستند. اما در این صورت هم برای اتاق کودک پیشنهاد نمی شود. اگر وسایل چوبی اتاق کودک دلبندتان را به رنگ مشکی انتخاب کرده اید، حتماً در انتخاب سایر وسایل مانند روتختی، صندلی، پرده، رنگ دیوار اتاق از رنگ های خنثی  و پاستلی همراه با چند آیتم رنگ گرم انتخاب کنید.

استفاده از رنگ قهوه ای در اتاق نوزاد

یکی دیگر از جنگ هایی که در رنگ بندی اتاق نوزاد می توان از آن استفاده کرد رنگ قهوه ای است. معمولاً وسایل زیادی در بازار به این رنگ دیده می شوند که به جنس چوب هستند. با اینکه قهوه ای زیبای خاص خود را دارد و راحت تر می‌توان وسایل آن را تهیه کرد اما بهتر است با سایر رنگ ها روشن به کار برده شود تا زیبا و خوشایند به نظر برسد.

انتخاب رنگبندی اتاق نوزاد با توجه به سن او

همانطور که گفته شد رنگ ها تاثیر بسیاری در هوش و روان به طوری که روانشناسان مدعی می‌شوند برخی رنگ ها باعث باهوش شدن کودکان می شوند. یک نکته که در زمان انتخاب رنگ بندی اتاق نوزاد باید به آن توجه شود سن می باشد. زیرا در هر دوره سنی بخشی از حواس و ذهن کودک در حال شکل گیری است و رنگ ها تاثیر زیاد برا ین احساسات می گذارند. مادریار به شما رنگ های مناسب هر دوره سنی را می آموزد در ادامه مطلب نیز با ما همراه باشید.

رنگبندی اتاق نوزادرنگ مناسب دکور اتاق برای کودکان از زمان تولد تا 3 ماهگی

مطالعات نشان می دهد که نوزادان تا سن سه ماهگی رنگ های سفید، سیاه و خاکستری را تشخیص می دهند. بنابراین بهتر است برای این دوره سنی از دکور هایی با تم سیاه و سفید استفاده کنید. این کار برای تقویت بینایی نوزاد بسیار مفید می باشد. از آنجایی که این رنگ ها خنثی هستند پس از سه ماهگی می توان از رنگ های جذاب و شاد استفاده کرد و به این دکوراسیون اضافه کرد.

رنگ مناسب دکور اتاق نوزاد 6 تا یک ساله

در این بازه سنی چون کودک قدرت تشخیص رنگ های مختلف را دارد و قدرت بینایی او بسیار رشد کرده، باید رنگ های دیگر نیز به دکور اتاق اضافه شود. البته دقت کنید که رنگ بندی اتاق خیلی شلوغ نشود چرا که باعث از بین رفتن آرامش کودک دلبندتان می شود. رنگ های سبز کمرنگ آبی ملایم و صورتی کم رنگ برای رنگ آمیزی اتاق مناسب هستند.

رنگبندی اتاق نوزاد 1 تا 2 ساله

برای کودکان یک تا دوساله انتخاب رنگ باید به گونه‌ای باشد که ترکیبی از دو رنگ خنثی و گرم در کنار هم باشد. این دکور باعث افزایش انرژی و شادی کودک می شود و هم آرامش لازم را برای او فراهم می کند. فراموش نکنید که رنگ ها در پرورش استعداد و هوش کودک تاثیر بسیاری دارند پس هوشمندانه انتخاب کنید.

 رنگبندی اتاق نوزاد با توجه به جنسیت نوزاد

دسته بندی رنگ ها بر اساس جنسیت شاید کاری نادرست باشد و هر فردی بر اساس احساس و سلیقه خود می تواند از هر رنگی استفاده کند. بهتر است از کودکی این موضوع را برای فرزندان دلبند خود آموزش دهید که رنگ ها جنسیت ندارند.

اما به طور کلی برای رنگبندی اتاق نوزاد دختر از رنگ های فانتزی مانند صورتی و یاسی استفاده می کنند. برای نوزادان پسر نیز از رنگ هایی مانند آبی و سبز استفاده می کنند. در هر حال خیلی خود را در قید این موضوع قرار ندهید و هر رنگی که مورد علاقه فرزند دلبندتان است انتخاب کنید.

کلام آخر

امروزه علم روانشناسی تاکید زیادی بر تاثیر رنگ ها بر روحیات و هوش نوزادان دارد. بنابراین والدین باید در رنگبندی اتاق نوزاد هوشمندانه عمل کنند.

مادریار در این مطلب بسیاری از رنگ ها را معرفی کرد و تاثیر هر کدام و همچنین بهترین ترکیبی که برای آن ها می توان طراحی کرد را معرفی کرد. به این موضوع دقت کنید و در انتخاب و خرید مدنظر قرار دهید.

امیدواریم مطالب گفته شده برای شما خوانندگان محترم مفید و کاربردی بوده باشد.

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.