مادریار

کتاب خواندن برای کودک

مزایای کتاب خواندن برای کودکان و نکات مهم آن

امروز قرار است در این مقاله به بررسی کتاب خواندن برای کودک و حسن و فواید که دارد بپردازیم. بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که خواندن این مقاله را از دست ندهید.  تا پایان مقاله با مادریار همراه باشید.

کودک از چه سنی متوجه کتاب خواندن مادر می شود؟

یکی از نقاط قابل تامل این است که از ابتدای بارداری مادر می تواند برای فرزند داخل شکم کتاب بخواند. زیرا کودک از همان ابتدا با صدای ما آشنایی دارد. مادر حتی می تواند پدر را با خود در خواندن کتاب برای کودک همراه سازد.

بهترین زمان کتاب خواندن برای کودک

به طور کلی می توان گفت در هر مرحله از سن کودک می توان برای او کتاب خواند. مادران می تواند شروع کتاب خواندن  را در زمان حاملگی شروع کنند. حتی می توانند آن را به عنوان یک کار مداوم و همیشگی انجام دهند.  زمانی که کودک بزرگ شد این ویژگی مثبت در کودک نهادینه شود.

شاید کودک متوجه معانی کلمات و یا جملات مادر نشود. اما همین که آوا و صدای مادر را می شوند می تواند به افزایش آرامش کودک اثر گذار باشد. به طوری که شما با انجام این عمل می تواند عمل گوش کردن را در همان ابتدا کار به فرزند خود آموزش دهید.

پیوند بین مادر و کودک با کتاب خواندن برای کودک

سن کودک برای خواندن کتاب اهمیت چندانی ندارد. زیرا زمانی که مادر اقدام به خواندن کتاب برای فرزند خود می نمایید باعث می شود که برای ساعتی کودک خود را بغل کند و پیوند محکم تری از لحاظ فیزیکی و عاطفی بین مادر و کودک ایجاد شود. حتی مادر می تواند یه ساعتی را از روز مختص کتاب خواندن خود و فرزندش قرار دهد.  این عمل را به عنوان یک عمل روزمرگی در کودک تقویت نماید.

کتاب خواندن برای کودکمزایای کتاب خواندن برای کودک

اولین نقطه مثبت و مزیت خواندن کتاب برای کودک افزایش دایره کلمات فرزند است. به طوری که امکان خیال پردازی و برقراری رابطه اجتماعی در کودک را فعال می نماید. زمانی که مادر عمل کتاب خواندن به صورت مستمر را برای کودک خود در نظر می گیرد. باعث می شود که به بلوغ و رشد و نمو هر چه بهتر فرزند خود کمک نماید. در کنار کتاب خواندن به مادران توصیه می شود که با کودک خود بسیار معاشرت و صحبت نماید. در این صورت کودک نسبت به محیط اطرافی که در آن زندگی می کند آگاهی بهتری  می تواند داشته باشد.

کتاب های مناسب برای نوزادان

دقت نمایید خواندن کتاب برای کودک هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد.  شما از انواع مختلف کتاب در هر زمینه ای می توانید برای کودک خود بخوانید. البته نکته ای که وجود دارد این است. سعی کنید از کتاب های دارای تصویر و رنگ های شاد استفاده نمایید. زیرا کتاب های تصویر دارد باعث جذب بهتر کودک به کتاب می شود. به طوری که کودک ترغیب به در دست گرفتن کتاب داد.

روش کتاب خواندن برای کودک شیرخوار

در ابتدا که تازه خواندن کتاب را برای کودک شیرخوار خود شروع کرده اید. دقت کنید کودک شما تنها به صدای شما گوش می کند و چیزی از محتوای کتاب را متوجه نمی شود. پس بهتر است به ریتم کلمات خود توجه کنید.  حتی چندین بار آن ها را برای فرزند خود تکرار نمایید. مادر با انجام این عمل می تواند به یادگیری زبانی کودک خود کمک نماید. نکته دیگری که باید در حین کتاب خواندن برای کودک شیرخوار به آن توجه نمود این است که از تن های مختلف صدایی برای فرزند استفاده شود.

کتاب های مناسب برای کودکان

زمانی که کودک بزرگ می شود از بین تمامی کتاب هایی که مادر برای او می خواند نسبت به چند کتاب حس بهتری دارد و تمایل دارد بیشتر آن ها برایش خوانده شود. البته توجه داشته باشید که سلیقه کودکان با یک دیگر کاملا متفاوت است و ممکن است هر کدان نسبت به نوع خواستی کتاب تمایل داشته باشند. پس بهتر است کتاب را متناسب با سیلقه کودک انتخاب نمایید. بهتر است از یک کتاب به صورت مدام برای فرزند استفاده نشود. گاهی اوقات از کتاب های  متفاوت و تن های صدایی مختلف برای کودک استفاده شود که یک حس تازگی در کودک ایجاد گردد.

نکات قابل توجه هنگام کتابخوانی برای کودک

برای اینکه والدین بتوانند کودک را به خواندن کتاب تشویق کنند باید یه یک سری نکات کلیدی توجه نمایید که ما در این قسمت به بررسی آن ها می پردازیم.

سعی کنید کتاب را با لذت برای کودک خود بخوانید

زمانی که برای کودک کتاب خوانده می شود بهتر است تمرکز اصلی بر روی حس لذت و آرامشی که کودک از خواندن کتاب می برد قرار گیرد. یعنی اینکه مادران باید از آموزش حروف الفبا در زمان خواندن کتاب  خود داری نمایند. زیرا زمانی که مادر اقدام به انجام این کار می نماید فرزند لذت کتابی که برای او خواندن می شود را از دست می دهد.

مطالب مرتبط

پوسیدگی دندان کودک

گوش درد در کودک

بین داستان و زندگی واقعی ارتباط برقرار شود

طبق اطلاعات به دست آمده ای که بر روی 100 کودک صورت گرفته نشان می دهد. زمانی که بین داستان و زندگی واقعی ارتباط برقرار می شود. جواب هایی که کودکان به سوالات والدین می دهند آن ها را متعجب می سازد. به عنوان مثال زمانی که یک کتاب در مورد ماشین خوانده می شود و ماشین داخل داستان به رنگ قرمز است و ماشینی که فرزند دارد به رنگ آبی است بهتر اسن به رنگ ماشین کودک اشاره شود. مثلا از کودک پرسیده شود ماشین قرمز دوست داری یا ماشین آبی؟ حتی به کودک پاسخ را بدهید و بگویید من مطمئنم ماشین آبی را بیشتر دوست داری. بعد از مدت ها شنیدن پاسخ سوالاتی که از کودک  در زمینه های مختلف پرسیده می شود می تواند والدین را شگفت زده نماید.

خود والدین برای کودک خود کتاب را بخوانند

توصیه ای که اکثر مشاوران  به خانوداه ها دارند،  خواندن کتاب توسط خود والدین باشد.  از کتاب های صوتی استفاده نکنند. زیرا زمانی که کلمات از زبان مادر و یا پدر گفته می شود. می تواند پیوند عاطفی عمیقی بین کودک و والدین برقرار شود. بنابراین  به جای تلویزیون و کتاب های صوتی از صدای خود والدین استفاده شود.  مدت زمانی که والدین به سوالات پرسیده شده توسط کودک  پاسخ می دهند توجه می کنند.

کتاب خواندن برای کودکجمع بندی

سعی بر این بود تمامی نکاتی که در زمان خواندن کتاب برای کودک نیاز است شرح  داده شود. بهتر است  والدین خواندن کتاب را از  دوران حاملکی آغاز نمایند. کتاب خواندن برای کودک به عنوان یک کار هر روز  تبدیل شود. حتما خود والدین برای کودک کتاب را بخوانند و از هر گونه کتاب های صوتی و تلویزیون جدا  خود داری شود.

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.