مادریار

نقش پدر در سلامت جنین

پدر خانواده چه نقشی می تواند در سلامت جنین داشته باشد؟

 

 

در سال‌های اخیر توجه بیشتر به نقش مادر در بارداری، باعث شده تا اثرات نقش پدر در سلامت جنین نادیده گرفته شود. طی تحقیقات جدید، این نتیجه حاصل شد که پدران حتی قبل از تولد کودک، نقش مهم و قابل‌توجهی در سلامت آنها دارند. تمامی تغییرات روحی و جسمی پدر، نقش مهم و قابل‌توجهی در سلامت نوزاد دارد. در این مطلب به تأثیرات سن بالای پدر، تغذیه نامناسب، شغل، اضطراب، افسردگی و بیماری‌های پدر در سلامت جنین می‌پردازیم. امیدواریم پدران عزیز با دانستن و رعایت این نکات، از اکنون پدر خوبی برای فرزندشان باشند.

 

اهمیت سلامت پدر پیش از دوران بارداری

 

تأثیر شغل پدر بر سلامت جنین

در مطالعه‌ای که در یک بیمارستان بین نوزادان مبتلابه سرطان خون انجام گرفت، مشاهده شد که  شغل پدران به ترتیب کشاورز، نقاش یا به‌گونه‌ای در تماس با هیدروکربن‌ها بود، درحالی‌که در کودکان سالم، بیشتر پدران به ترتیب کارگر و کارمند بوده‌اند. همچنین این مطالعات نشان داد که سموم کشاورزی، حشره‌کش‌ها و هیدروکربن‌ها، در ایجاد سرطان نقش عمده‌ای دارند.

شغل پدر حتی می‌تواند در جنسیت جنین هم نقش داشته باشد. برخی از شغل‌ها هستند که منجر به پایین آمدن کیفیت اسپرم و درنتیجه تولد فرزند دختر می‌شوند. کارگران مزارع و مردانی که در شغل‌هایی مانند مکانیکی مشغول هستند، احتمالاً به دلیل در تماس بودن این افراد با سموم و مواد شیمیایی از بین برنده اسپرم در محیط کار، کمتر احتمال دارد فرزند پسر داشته باشند. برای مقابله با اثرات این نوع مواد، توصیه می‌شود که هنگام کار از پوشش‌های محافظتی (دستکش، لباس کار) استفاده کنند.

همچنین برخی عوامل ازجمله تشعشات ناشی از نشت مواد پرتوزا، با تاثیرگذاری روی کیفیت اسپرم، مردان را دچار نازایی می‌کند.

تأثیر حالات روحی پدر در سلامت روان کودک

سلامت روحی روانی پدر و مادر نقش مهمی روی سلامت جسمی و روحی جنین خواهد داشت. به‌طورکلی ژنتیک والدین بر فرزند تأثیر خواهد داشت.

لازم است مطالعات انسانی بیشتری برای اثبات تأثیر استرس طولانی‌مدت پدر بر مشکلات جنینی و فرزندان انجام گیرد اما مطالعاتی که بر روی حیوانات انجام شد نشان داد که استرس مداوم، باعث تغییر در ژن‌های خاصی شده که به فرزندان منتقل می‌شود. ازاین‌رو بالا بودن سطح استرس در پدران می‌تواند مشکلات رفتاری در کودکان ایجاد کند.

احتمال بروز استرس و سایر اختلالات مرتبط با آن به شکل رفتاری به نسل‌های آینده قابل‌انتقال است. در مطالعات انجام‌شده، نوزادانی که پدرانشان قبل و در حین بارداری همسر، مشکل استرس و اضطراب داشتند در مقایسه با نوزادانی که پدرانشان پیش از تولد آن‌ها در وضعیت روانی سالمی قرار داشتند، کینه‌توزی، بی‌قراری و بداخلاقی بیشتری را در خود دارند.

مردانی که از افسردگی و استرس رنج می‌برند بهتر است در دوران بارداری و قبل از آن اقداماتی پیشگیرانه در این خصوص انجام دهند و در صورت نیاز با مراجعه به پزشک، سلامت کودکان خود را در زمان تولد تضمین کنند.

تأثیر رژیم غذایی پدر بر سلامت جنین

 

نقش پدر در سلامت جنین

چاقی و تغذیه نامناسب مردان ممکن است تغییراتی در ژن‌های این افراد ایجاد کند که می‌توانند به‌راحتی این ژن‌ها را به فرزندانشان منتقل کنند. فرزندان مردانی که اضافه‌وزن دارند و دچار مشکل چاقی هستند، بیشتر در خطر ابتلا به چاقی و بیماری‌هایی مانند دیابت، بیماری‌های متابولیک و مزمن در بزرگ‌سالی قرار دارند.

همان‌طور که رژیم غذایی مادران در سلامت جنین نقش بسزایی دارد، طبق مطالعات اخیر، رژیم غذایی پدران نیز می‌تواند در سلامت فرزندانشان نقش حیاتی داشته باشد.

مردان باید در رژیم غذایی‌شان ماهی، گوشت، میوه و سبزیجات را بگنجانند. مصرف رژیم غذایی کم کربوهیدرات و حاوی پروتئین بالا توسط پدر در سلامت کودک نقش مهمی دارد. عدم رعایت این نکات در رژیم غذایی، جنین را در معرض بیماری‌های مختلف و مادر را در معرض یک بارداری خطرناک قرار می‌دهند.

مصرف سیگار و مشروبات الکلی، ممنوع

دانشمندان بر این عقیده‌اند که هر آنچه که ما می‌خوریم و رفتار می‌کنیم به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم در سلامت نسل بعد ما تأثیر می‌گذارد. در صورتی که یک فرد بین بیست تا سی سالگی از زندگی خود یا حتی در زمان نوجوانی روش زندگی ناسالم مثل مصرف مشروبات الکلی و سیگار، رژیم غذایی ناسالم را دنبال کند، نه تنها به خودش بلکه به فرزند آینده‌اش هم آسیب می‌رساند.

مطالعات نشان داده است که عادات ناسالم و شیوهٔ زندگی نادرست می‌تواند تغییرات ژنی در مردان ایجاد کند. یکی از این آسیب‌ها از طریق دود سیگار به فرزند منتقل می‌شود. دود سیگار ممکن است به اسپرم‌ها آسیب وارد کرده و باعث انتقال ژن‌های معیوب و مضر به فرزندان شود.

تغییر شکل در اسپرم‌ها، منجر به سقط جنین می‌شود. سیگار کشیدن و نوشیدن الکل هردو می‌توانند شکل اسپرم را از حالت عادی و طبیعی خارج کنند. احتمال باروری تخمک توسط اسپرم بدشکل، کم است، اما در صورت بارور کردن تخمک احتمال وجود مشکل در جنین بیشتر شده و احتمال سقط جنین بالا خواهد رفت.

 

صحبت پدر با جنین درون شکم مادر

 

نقش پدر در سلامت جنین

از هفته سی‌ام بارداری، جنین می‌تواند صدای پدر و مادر خود را از بقیه تشخیص دهد. پس‌ازاین هفته ارتباط برقرار کردن و حرف زدن با فرزندان را شروع کنید.

با صدای نرم و آرام با فرزندتان حرف بزنید زیرا جنین به صدای آرام بیشتر واکنش نشان می دهد تا صدای بلند. برایش به آرامی آواز بخوانید. نگران نباشید او به خوبی صدای شمارا می‌شنود و به آن عادت می کند و می‌تواند بعد از تولد، آن را تشخیص دهد.

حرف زدن با کودکتان بسیار راحت است. می‌توانید برایش خاطرات دوران کودکی‌تان را تعریف کنید، شعری زمزمه کنید، قرآن را با صوت بخوانید، حتی کتاب بخوانید و از برنامه‌هایتان برای زمانی که بزرگ شد برایش بگویید. می‌توانید برای ارتباط‌گیری بهتر با کوکتان برایش نام انتخاب کنید، این نام می‌تواند یک نام مستعاری باشد که فقط در دوران بارداری او را به این اسم صدا کنید.

هر بار که به همسرتان سلام می‌کنید به فرزندتان هم سلام کنید و حتی به نشانه نوازش دستتان را روی شکم همسرتان بکشید.

در مطالعات انجام‌شده، تأثیر حرف زدن پدر با جنین به اثبات رسیده است. پدرانی که در دوران قبل از تولد با جنین حرف می‌زنند، بعد از تولد می‌توانند رابطه خوبی با کودکشان برقرار کنند.

 

تاثیر سن پدر در سلامت جنین

 

نقش پدر در سلامت جنین

مطالعات نشان داده است که مردانی که در سنین بالای ۳۰ سال برای اولین بار پدر شدن را تجربه می‌کنند، ممکن است خطرهای جسمی و ذهنی برای فرزندانشان به وجود بیاید. بااینکه در مطالعات مشاهده شده حتی مردان ۹۵ سال نیز صاحب فرزند شده‌اند اما بعد از ۴۱ سالگی شانس پدر شدن کاهش می‌یابد. افزایش سن، تأثیر زیادی بر روی کیفیت اسپرم دارد. در فاصله بین ۴۱ تا ۴۵ سال احتمال پدر شدن از ۶۰ به ۳۵ درصد کاهش پیدا می‌کند.

در اینجا به چند مورد از خطرات و مشکلاتی که سن بالای پدر برای فرزندان دارد اشاره می‌کنیم:

اوتیسم

طی بررسی‌های انجام شده ثابت شده است که مردان هم مانند زنان دارای یک ساعت بیولوژیکی هستند. با افزایش سن پدر، احتمال ابتلای فرزند به اوتیسم، بیشتر می‌شود. برای مثال کودکانی که از مردان بالای ۴۰ سال متولد می‌شوند با احتمال ۶ برابر بیشتر از کودکانی که پدر زیر ۳۰ سال دارند ممکن است به این بیماری دچار شوند.

سندرم داون

طبق تحقیقات انجام‌شده بر روی تأثیر افزایش سن پدر بر روی کودک، متوجه شدند که بعد از ۳۰ سالگی به ازای هر ۱۰ سال افزایش سن پدر، احتمال ابتلای فرزند او به سندرم داون ۱۱٫۵ درصد افزایش پیدا می‌کند.

مرگ زودرس

طبق تحقیقات انجام‌شده، فرزندانی که از پدران سن بالا متولد می‌شود طول عمر کمتری دارند. درصورتی‌که سن پدر ۴۵ سال باشد، احتمال مرگ فرزندش قبل از ۱۹ سالگی بسیار بیشتر از مردی است که در فاصله بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی صاحب فرزند شده است.

زایمان زودرس

همان‌طور که با افزایش سن مادر، احتمال زایمان زودرس افزایش می‌یابد، افزایش سن پدر نیز در این اتفاق تأثیر دارد.  بالا بودن سن مرد منجر به ایجاد ناهنجاری‌های ژنتیک در نوزاد می‌شود و همین عامل می‌تواند روی زمان رشد طبیعی آن و زمان طبیعی زایمان تأثیر داشته باشد.

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.