مادریار

تخت نوزاد

هرآنچه که باید درباره ی خرید تخت نوزاد بدانید

دکوراسیون اتاق نوزاد برای والدین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. تخت نوزاد علاوه بر کاربردی بودن یکی از اجزای دکوراسیون اتاق می باشد. که والدین می توانند آن را به صورت ست با کمد و… یا به صورت تکی خریداری نمایند.

در ادامه درباره ی هرآنچه که باید درباره ی خرید تخت نوزاد بدانید می پردازیم بنابراین پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

معرفی انواع تخت نوزاد

پیش از اینکه به خرید تخت نوزاد بپردازید بهتر است با انواع تخت نوزاد آشنا شوید. تا به راحتی تخت مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس به دیگر نکات درباره ی خرید تخت نوزاد توجه کنید.

 • تخت نوزاد کلاسیک

یکی از متداول ترین مدل های تخت نوزاد نوع کلاسیک آن می باشد. که مستطیل شکل بوده و اطراف آن دارای محافظ است. در زمان های گذشته محافظ اطراف تخت کلاسیک نوزاد به صورت متحرک ساخته می شد. که برداشتن و قراردادن نوزاد درون تخت برای والدین راحت باشد. اما به دلیل خراب شدن محافظ های متحرک و گاهی اوقات خطرساز بودن دیواره ی متحرک برای نوزاد سازمان استاندارد جهانی تولید تخت های استاندارد با دیواره ی متحرک را ممنوع اعلام کرد.

 • تخت قابل تبدیل

یکی از پرطرفدارترین تخت های نوزاد مدل قابل تبدیل می باشد. این مدل دارای محافظ می باشد و برای نوزادان مناسب است. و جالب است بدانید با رشد نوزاد، به تخت نوجوان و حتی سایز بزرگ تر تبدیل می شود.

این تخت دارای حفاظ و کمد سرهمی می باشد. و هنگامی که دیگر به محافظ تخت نیاز ندارید و نوزاد بزرگ شده است محافظ و کمد از تخت جدا می شود و به میزتحریر و… تبدیل خواهد شد. یکی از مناسب ترین انتخاب ها برای تخت نوزاد این مدل می باشد. که در بازار دارای تنوع زیادی است اما خوب است بدانید این نوع تخت از قیمت بالایی برخوردار است.

از دیگر مدل ها در تخت نوزاد می توانیم به مدل قابل حمل، چندکاره، مدرن، گرد و.‌.. اشاره کنیم.

 

تخت نوزاددر خرید تخت نوزاد به چه مواردی باید توجه کرد؟

کودک شما حداقل سه سال اول تولد خود را روی تخت نوزاد می خوابد. بنابراین انتخاب تختی استاندارد و باکیفیت از اهمیت زیادی برخوردار است. از مواردی که در حین انتخاب و خرید تخت نوزاد باید به آن توجه کنید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • فاصله استاندارد میله ی محافظتی

از آن جایی که نوزادان در جای خود غلت می زنند. بنابراین تخت آن ها باید دارای محافظ باشد. و نکته ی قابل توجه برای میله های محافظتی فاصله ی استاندارد آن ها از تخت می باشد. زیرا امکان دارد نوزاد حین خواب بین میله ها گیر کند و یا انگشتان و دیگر قسمت های بدنش بین میله ها قرار بگیرد. و خطرات جبران ناپذیری را برای نوزاد به وجود بیاورد.

بر اساس استاندارد سازمان جهانی فاصله ی میله ها با تخت باید بین ۵ الی ۹ سانتی متر باشد. اما برخی کارشناسان بیان می کنند که فاصله به اندازه ی دوبند انگشت باشد کافیست.

 

 • تزیینات تخت نوزاد

بهتر است تخت نوزاد را بدون هیچ گونه تزییناتی انتخاب کنید. اما اگر اصرار دارید تخت کودک شما دارای تزییناتی نظیر پرده، دستگیره و… باشد توجه کنید که آن ها خطر برای نوزاد نداشته باشند.

 • به قسمت های مونتاژ و متصل به هم توجه کنید

بیشتر تخت های موجود در بازار چند تکه هستند. و بهتر است پیش از خرید از اتصال صحیح و ایمن قطعات به یکدیگر مطمئن شوید. می توانید تخت را تکان دهید و اگر تخت با هر حرکت و تکان شما جابه جا شده و یا احساس می کنید قطعات به یکدیگر به صورت صحیح و محکم متصل نشده اند از خرید تخت اجتناب کنید.

 • سطح تخت صاف باشد

مطالب مرتبط

حدود ۹۰ درصد از تخت های ساخته شده از چوب می باشند. و اگر شما نیز قصد خرید تخت چوبی برای نوزاد را دارید. بهتر است توجه کنید تمام قسمت ها از جمله قسمت های محافظتی، سطح تخت، برآمدگی ها و هر قسمت دیگری که احتمال دارد با بدن کودک در ارتباط باشد صاف و بدون هیچ گونه خرده یا تراشه ی چوب باشد. زیرا این امکان وجود دارد که پوست نوزاد با این قسمت ها برخورد داشته و دچار زخم و بریدگی شود.

همچنین همه ی کودکان در ماه های اول تولد خود هرچیزی را بر دهان گذاشته تا آن را لمس کنند. بنابراین لثه، دهان و دندان های خود را روی قسمت های مختلف تخت از جمله لبه ها می گذارند. و خرده چوب ممکن است به دهان آن ها رفته و خطراتی را به دنبال داشته باشد. و این یکی دیگر از دلایلی است که توصیه می کنیم به قسمت های مختلف تخت توجه کنید که فاقد خرده چوب باشد.

 • تخت نوزادارتفاع دیواره تخت نوزاد

ارتفاع دیواره نباید به اندازه ای بلند باشد که قرار دادن و برداشتن نوزاد از روی تخت برای شما سخت باشد و نباید به حدی کوتاه باشد که نوزاد بتواند از آن آویزان شود. به طور معمول پیشنهاد می شود که ارتفاع دیواره بین ۷۰ الی ۸۰ سانتی متر باشد تا زمانی که کودک توان ایستادن پیدا کرد ارتفاع دیواره ها یک الی دو سانت از قد او بلندتر باشد. خوب است بدانید نوزاد در نه ماهگی می تواند روی پاهای خود بایستد و در این زمان ترس از ارتفاع نیز ندارد و اگر ارتفاع دیواره از قد او کوتاه تر باشد می تواند به دیواره آویزان شود و احتمال افتادن او از روی تخت زیاد خواهد شد.

 • نرده های تخت ثابت باشند

این موضوع که نرده های متحرک کار والدین را راحت می کنند اما با شل شدن برای کودک خطر ساز می باشند بنابراین بهتر است در حین انتخاب تخت کودک از خرید مدل هایی که دارای محافظ متحرک هستند خودداری کنید.

 • پایه های تخت ثابت و یا دارای قفل باشند

اگر تخت کودک را ثابت خریداری می کنید توجه کنید که پایه ها ثابت و بدون هیچ گونه لقی باشند تا سلامت نوزاد به خطر نیفتد همچنین اگر تخت کودکی که قابلیت جابه جایی داشته و پایه ی آن چرخدار است را خریداری می کنید. دقت کنید که پایه ها دارای قفل باشند و هنگامی که تخت را در جای مورد نظر قرار می دهید پایه ها را قفل کنید تا چرخ ها لیز نخورند.

 • تخت قابل تبدیل انتخاب کنید

از آن جایی که تخت کودک تا سه سالگی قابل استفاده است. پیشنهاد می کنیم تخت قابل تبدیل را انتخاب کنید تا با بزرگ تر شدن کودک بتوانید از تخت استفاده کنید و هزینه ی جدیدی را برای خرید تخت نپردازید.

تخت نوزاد

 • کشو تخت

اگر تخت کودک که در نظر گرفته اید دارای کشو است پیش از خرید، کشوها را چندبار باز و بسته کنید تا نسبت به راحتی استفاده از آن ها اطمینان حاصل کنید. همچنین کف برخی کشوها از مواد نامرغوب استفاده می شود که با قرار دادن چند تکه لباس نوزاد می شکنند بنابراین به این نکته نیز توجه کنید که کفی ها ضخیم بوده و به درستی زیر کشوها محکم نصب شده باشند.

 • فضای داخل تخت نوزاد

فضای داخلی تخت کودک نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. و پیش از خرید به داخل آن دقت کنید که خیلی کوچک نباشد تا نوزاد بتواند درون تخت تکان بخورد و غلت بزند.

 • قابلیت تنظیم ارتفاع

بهتر است تخت کودک دارای قابلیت تنظیم ارتفاع با سطح زمین باشد. همچنین خوب است بدانید ارتفاع تخت نوزاد هنگامی که تشک روی آن قرار می گیرد اندکی بیشتر می شود. بنابراین در حین خرید به این نکته نیز توجه کنید و اگر تخت انتخابی شما از قابلیت تنظیم ارتفاع برخوردار نیست آن را خیلی بلند انتخاب نکنید.

 • جنس تخت کودک

دست، دهان و دیگر قسمت های بدن کودک به طور مستقیم با تخت در ارتباط خواهد بود. بنابراین از خرید تخت با جنس های نامرغوب و حساسیت زا اجتناب کنید. بهترین جنس برای تخت نوزاد چوب طبیعی، نئوپان، ام دی اف و… می باشد.

 

 • دیگر موارد

از موارد دیگری که می توانید حین خرید تخت کودک در نظر بگیرید .می توانیم به دفترچه راهنما، گارانتی و ضمانت نامه، رنگ و… اشاره کنیم.

می توانید تخت کودک را مدل تخت کنار مادر انتخاب کنید و کودک را کنار خود قرار دهید.

نتیجه گیری

شاید با مطالبی که بیان کردیم این سوال پیش بیاید که آیا خرید تخت کودک  ضروری است یا خیر، اما باید بیان کنیم که این موضوع به والدین بستگی دارد. که می خواهند کودک خود را درون گهواره، تخت کنار مادر و یا تخت خواب کودک قرار دهند. والدین حتی می توانند همزمان یک تخت و گهواره برای کودک خریداری کنند و گهواره را هر زمان که می خواهند جا به جا کنند و تخت کودک  را ثابت برای زمانی که کودک اندکی بزرگ می شود درون اتاق خواب او قرار دهند.

 

1 نظر
 1. مرکز فروش لوستر و آباژور اتاق کودک و نوجوان گفت

  لوستر کودک و تزئینات اتاق کودک، یکی از دغدغه های والدین بوده و مجموعه نورینه به این امر کاملا واقف بوده و هست.

  به خاطر همین امر تولیدات اعم از لوستر کودک, آباژور , دیوارکوب روشنایی , ساعت دیواری

  و اکسسوری اتاق کودک را از صفر تا 100 در این مجموعه تولید و عرضه می گردد

  تلاش ما در مجموعه ارائهی خدمات پس از فروش عالی و کسب رضایت مشتریان بوده است. بدین منظور تمامی کارشناسان و نیروهای واحد پشتیبانی مجموعه نورینه سعی در برآورده کردن نیازهای مشتریان خود به صورت 12 ساعته و در تمام طول هفته دارند.

  مأموریت ما، تحقق رویای مادران ایرانی

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.