مادریار

خواب نوزاد

همه دانستنی های مهم درباره ی خواب نوزاد

ميزان خواب نوزاد در شبانه روز

تا يك ماهگی معمولا نوزادان حدود ١٧ ساعت از شبانه روز را مي خوابند.براي تهيه فضاي خواب براي نوزاد اصلا احتياج به تجمل گرايي، تشك ها و پتو هاي ضربه گير نيست.نوزاد ها معمولا راحت تر هستند كه در يك مكان ساده بخوابند و امن ترين حالت خواب براي آن ها اين است كه به پشت روي يك تشك صاف و سفت با يك ملحفه چسبيده به تشك بخوابند.و حتما هر وسيله ای كه به هر شكلي باعث اختلال در تنفس نوزاد شود را از محيط خواب او دور كنيد.
مثل پتو، ضربه‌گیر، بالش، اسباب‌بازی‌هایی مثل حیوانات عروسکی یا لحاف را از فضای خواب نوزاد حذف کنید. چنین اقداماتی خطر ابتلا به سندرم مرگ ناگهانی نوزاد را نیز کاهش می‌دهد.

علائم نیاز نوزاد به خواب

  • بهانه گيري و گاهي گريه
  • نق نق كردن
  • خميازه
  • كاهش فعاليت
  • مكيدن با شدت كمتر
  • تعامل كمتر با محيط
  • حركات كند تر
  • قرمزي دور چشم ها
  • ماليدن چشم ها

خواب نوزاددماي مناسب اتاق نوزاد

عموما متخصصان پيشنهاد ميكنند كه دماي اتاق بايد چيزي بين ٦٨ تا ٧٢ درجه فارنهايت باشد. كه برابر ٢٠ تا ٢٢ درجه سلسيوس مي باشد.
براي اتاق نوزاد حتما یک دماسنج تهيه كنيد تا تعادل دما را حفظ كنيد.
در فصل زمستان كه در خانه يك وسيله گرمايشي مانند بخاري يا شوفاژ روشن است. بهتر است براي نوزاد علاوه بر يك لباس زير يك لباس ديگر هم بپوشانيد.
و در فصل تابستان هم دماي اتاق نوزاد بين ٢٣ تا ٢٥ درجه باشد و ترجيحا مقدار لباس كمتري نسبت به ديگر فصل ها به نوزاد بپوشانيد.

راه هاي خواباندن نوزاد

1. از نور مناسب استفاده کنید.
2. کودک‌تان را وقتی در تخت بگذارید که خواب‌آلود است، نه وقتی کاملا خوابش برده است.
3. به چشمان نوزادتان نگاه نکنید.
4.نوزاد را حمام كنید.
5.كنار نوزاد بخوابید
6.نوزاد را سیر كنید.
7.تخت كودك را خلوت كنید.
8.فضا را خوشبو كنید.
9.دستتان را روی بدن كودك بگذارید.

خواب نوزادايمني نوزاد حين خواب

نوزاد خود را به پشت بخوابانید

این یکی از مهم‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای محافظت از کودکتان انجام دهید.
وقتي نوزاد را دمر ميخوابانيد ممكن است گرمش شود و مكث تنفسي داشته باشد و همان هوايي را تنفس كند كه بيرون داده است و اكسيژن ندارد.

نوزادتان را به پهلو نخوابانید

نوزادي كه به پهلو ميخوابد به راحتي ميتواند روي شكم بيوفتد و دچار مكث تنفسي بشود و هواي بدون اكسيژن را تنفس كند. اين امر تا زماني بايد رعايت شود كه نوزاد تسلطي بر روي غلت خوردن هايش نداشته باشد. زماني كه ديگر توانايي داشت كه غلت بزند موردي ندارد.

تشک و ملافۀ نوزاد را با دقت انتخاب کنید

نوزادتان را روی یک تشک سفت، صاف، بدون بالش و فقط دارای یک ملافۀ کش‌دار کاملاً چسبیده به تشک بخوابانید موردي نداردکه یک زیرانداز ضد آب نازک را برای محافظت در برابر نشت از پوشک، زیر ملافۀ تشک بگذارید، اما روی تشک تخت کودک، تشک دیگری نیندازید و فقط از تشک معمولی استفاده کنید. همچنین از سطوح خواب نرم مانند لحاف، روتختی، کاناپه، تخت‌های آبی مواج و صندلی کیسه‌ای استفاده نکنید.

از بالش‌ها پرهیز کنید

زیر سر نوزاد و اطرافش، چه در تخت باشد و چه هر جای دیگری، هیچ بالشی نگذارید.بگذرايد نوزاد روي تشك سفت و صاف راحت بخوابد.

از پتوها استفاده نکنید

سعي كنيد به جاي استفاده از پتو كه ممكن است باعث بسته شدن راه هاي تنفسي نوزاد شود از لباس هاي گرم تر و يا قنداق فرنگي براي نوزاد استفاده كنيد.

خواب نوزاداز خواب طولانی در جایی غیر از تخت خودداری کنید

مطالب مرتبط

اجازه ندهید کودکتان برای مدت طولانی در صندلی ماشین، کالسکه، تاب، صندلی فنری یا آغوشی بخوابد. این مراقبت به ویژه برای نوزادان زیر چهار ماه مهم است، زیرا اگر سرشان خیلی به جلو خم شود، می‌توانند خفه شوند. اگر ديديد نوزادتان در يكي از اين وسايل خوابش برد سريع او را به روي تشك سفت و صاف جا به جا كنيد و اگر در اغوشي هاي ساده خوابش برد حتما راه هاي تنفسي نوزاد را چك كنيد كه راحت بتواند تنفس كند.

با نوزادتان در یک اتاق و جداگانه بخوابید

تا چهارماه نوزادتان را در اتاق خودتان اما در جاي مخصوص خودش بخوابانيد اين كار سندرم مرگ ناگهاني كودك را كاهش ميدهد. زيرا مادر مي تواند بيشتر حواسش به نوزاد باشد و او را چك كند. براي اين امر مي توانيد از تخت هاي كنار مادر كه به تخت مادر چفت ميشود استفاده كنيد.

نظم در شیردهی

معمولا نوزاد ۱۵ ساعت از ۲۴ ساعت را می‌خوابد. اگر خواب نوزاد تنظیم خیلی خوبی داشته باشد، مادر هم می‌تواند شیر بیشتری را در خود نگه دارد و شما باید در شیردهی به نوزاد نظم به خصوصی داشته باشید.ساعت های آن را به طور منظم بررسی کنید.

نظم خواب نوزاد

نوزادان به طور معمول در هفته ي اول زندگي ١٤ تا ١٨ ساعت در شبانه روز را مي خوابند و در يك ماهگي ١٢ تا ١٦ ساعت مي خوابند.
از انجا كه هر نوزادي با نوزاد ديگر تفاوت دارد ميزان خواب ان ها هم نسبت به ميانگين گاهي كمتر و بيشتر مي شود.
برخي نوزادان هستند كه ٢٠ ساعت از شبانه روز را در خواب سپري ميكنند اما هرگز اين مسئله نبايد باعث نگراني والدين ان ها بشود زيرا يك امر كاملا طبيعي است.

با مرور زمان و بالاتر رفتن سن نوزاد الگوی خواب او بیشتر شبیه به الگوی خواب پدر و مادر می‌شود.پس مادر و پدر باید با داشتن الگوی مناسب در خواب به فرزندشان داشتن خوابی منظم را آموزش دهند. اکثر نوزادان مقدار زیادی از شبانه روز را بیدار می‌مانند. اما این در همه نوزادان یکسان نیست هرچه زمان بیشتر می‌گذرد خواب نوزاد نظم بهتری پیدا می‌کند. زیرا نوزاد علاقه بیشتری به برقراری ارتباط در روز دارد. البته مادر و پدر باید از صحبت کردن و بازی کردن با نوزاد درشب بپرهیزند تا او بتواند به این رفتار عادت کند، و به مرور زمان نوزاد خود را با رفتار مادر و پدر سازگار می کند.

خواب نوزاد در شبانه روز

خواب نوزادان هرگر مانند بزرگسالان نمي خوابند انها با طبع خواب ويژه خود به دنيا امده اند همانطور كه در ميان افراد بزرگسال سبك خواب تفاوت دارد در ميان نوزادان هم همینطور است.

اگر زمانی که دوست دارید نوزاد بخوابد،بیدار می‌ماند عوض کردن پوشک و یا شیردهی به او را در اتاق تاریک انجام دهید و میزان فعالیت او را کاهش دهید. در این شرایط نوزاد ترجیح می‌دهد که بخوابد.برای نوزاد بهتر است که بیشتر به پشت بخوابد تا روی شکم، اگر با به پشت خوابیدن نوزادتان مشکل دارید،حتما به پزشک مراجعه کنید. سلامتی نوزادتان را بررسی کنید و امنیت خواب را برای نوزاد تامین کرده و از سلامت گهواره او و استاندارد بودن آن مطمئن شوید. از اشیا بلند مثل روبان استفاده نکنید،زیرا ممکن است به دور گردن نوزاد پیچیده و او را خفه کند.برای نوزاد بهتر است که بیشتر در گهواره بخوابد. نوزاد را به برنامه ای عادت دهید که همیشه باعث خوابیدن او شود.و سعی کنید از خوابیدن نوزاد کنار خودتان کاهش دهید. زیرا ممکن است در خواب به روی نوزاد علت بخورید.

در آخر

خواب نوزاد همیشه یکی از مهم ترین چیزهایی بوده که بیشتر باعث نگرانی و خسته شدن شدن مادر و پدرها میشود.امروزه با مطالعه و مشورت زیاد،مراجعه به پزشک متخصص، رسیدگی به نوزاد خود وبررسی سلامت کامل او، از وجود مشکلات آینده جلوگیری کنید.

 

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.