مادریار

گریه نوزاد

علت های گریه کردن نوزاد و راه های آرام کردن او

علل گریه نوزاد

نوزادان در بیشتر مواقع گریه میکنند.چراکه گریه کردن راهی برای اعلام نیاز هایشان است. در اوایل تولد، معمولاً فهمیدن علت گریه نوزاد کمی برای مادر و پدر دشوار خواهد بود. اما به مرور زمان آشنایی کاملی با این شرایط خواهید داشت. از دلایل گریه کردن نوزاد می توان به موارد زیر اشاره کرد.

گریه نوزادگرسنگی

هنگامی که کودک شما شروع به گریه کردن می کند در بیشتر مواقع اولین دلیلی که به ذهن مادر و پدر می رسد گرسنگی است. مادر و پدر معمولاً با شناخت فرزندان خود قبل از اینکه آنها احساس گرسنگی و گریه کنند آنها را تغذیه می‌کنند.
از نشانه های گریه کردن نوزاد که سبب آن گرسنگی است می توان به مکیدن دستان خود،بهانه‌گیری،ایجاد صداهایی مثل ملچ مولوچ و جستجوی سینه مادر اشاره کرد.

قولنج و درد های شکمی

معمولاً دردهای شکمی نوزاد به دلیل گاز شکم او رخ میدهد. قولنج یا کولیک نوزاد هم باعث گریه های فراوان در نوزاد می شود. به گریه های طولانی و پشت سرهم نوزاد کولیک می گویند که به هیچ وسیله ای هم نمی توان نوزاد را آرام کرد. اگر نوزاد بعد از از خوردن غذا و شیر مادر شروع به گریه کرد،این امر ممکن است به دلیل دردهای شکمی باشد. در این مواقع پزشکان معمولاً قطره های ضد نفخ و یا گریپ واتر برای نوزاد تجویز می کنند که باعث بهبود دل درد آنها می شود. شما نباید به طور سر خود از این داروها استفاده کنید. از دلایل دیگر دردهای شکم نوزاد و گریه های او می توان به ریفلاکس یا برگشت اسید معده به مری، آنفولانزای معده ،حساسیت به شیر،یبوست و انسداد روده اشاره کرد. در این مواقع حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

نکته

این را به یاد داشته باشید که حتماً بعد از غذا خوردن باید آروغ نوزاد را بگیرید. زیرا نوزاد هنگام تغذیه از شیر مادر و یا شیشه شیر مقداری هوا می‌بلعد که باید این هوا از معده خارج شود وگرنه برای او ایجاد ناراحتی میکند.

پوشک کثیف

گریه نوزاداز دلایل گریه کردن نوزاد می توان به کثیف بودن پوشک اشاره کرد.بعضی از نوزادان خیلی سریع بعد از اینکه پوشکشان خیس شد شروع به گریه میکنند. اما عده ای هم وجود دارند که می‌توانند پوشک کثیف را برای مدت زیادی تحمل کنند و گریه نکنند.اما شما والدین عزیز برای جلوگیری از عوارضی مثل سوختگی پوست نوزاد و پیشگیری از حساسیت ، باید به موقع و در زمان مناسب پوشک نوزادتان را تعویض کنید.

خواب کافی

در بیشتر مواقع پیش می آید که بعضی از کودکان هنگامی که خسته هستند و خواب کافی ندارند به جای استراحت و خوابیدن شروع به گریه کردن و بی قراری می کنند. در این مواقع خوابیدن برای آنها کمی دشوار می شود.در صورتی که تمام کودکان خسته باید به سادگی قادر به خوابیدن باشند. اما این کار برای نوزادان دشوار است و آن طور که شما تصور می کنید به نظر نمی رسد.

نیاز به آغوش والدین

معمولا نوزادان علاقه زیادی به در آغوش گرفته شدن توسط والدین خود دارند و دوست دارند که چهره ها ،ضربان قلبشان و حتی بوی آنها را دریافت کنند. آنها می توانند همه اینها را تشخیص دهند.اگر با به آغوش گرفتن نوزاد دست های تان خسته می شود با یک آغوشی کودک، نوزاد را حمل کنید.

احساس گرما و سرما

ممکن است در مواقعی مثل درآوردن لباس نوزاد، عوض کردن پوشک و تمیز کردن او با یک دستمال مرطوب احساس سرما کرده و شروع به گریه کردن کند. معمولا نوزادان علاقه زیادی به گرم ماندن دارند. شما باید یک لایه بیشتر از لباس روزانه او بپوشانید او در این مواقع احساس راحتی می کند. در بیشتر مواقع نوزادان به دلیل سرمای زیاد گریه می کنند،اما گرما در بیشتر مواقع باعث گریه شدید آنها نمی شود. البته گرمای بیش از حد باعث اذیت آنها خواهد شد.

دندان در آوردن

این شرایط برای نوزاد دردآور خواهد بود زیرا دندان جدید از لثه جوان و حساس کودک می روید. در نوزادان شدت این درد متفاوت است. اما بی قراری و گریه فراوان در همه نوزادان دیده می شود. اگر در زمان گریه نوزاد نتوانستید به علت آن پی ببرید، انگشت خود را روی لثه های نوزاد بگذارید و ممکن است که متوجه رویش دندان او شوید. معمولا اولین دندان کودک تان در چهار و هفت ماهگی شروع به رویش می کند. در بعضی از کودکان ممکن است این اتفاق زودتر رخ دهد.

گریه نوزادتحریک بیش از حد

در بیشتر مواقع ممکن است که نوزادان از نور ها، سر و صدای زیاد و دست به دست شدن بیش از حد توسط اطرافیان خسته شده و شروع به گریه کردن کنند. در همین شرایط آنها سعی در عادت به محرک های اطراف شان می کنند. البته اولین مواجهه آنها با این محرک ها ممکن است باعث گریه آنها شود. پیچیده شدن در یک پارچه سبک برای بعضی از نوزادان لذت بخش است و با آنها احساس امنیت بیشتری می کنند. البته این را به یاد داشته باشید که باید نکات ایمنی را حفظ کنید. اگر کودک از دو ماه بیشتر سن ندارد نباید این کار را انجام دهید. بعضی از کودکان ممکن است که به پیچیده شدن علاقه ای نداشته باشند،در این شرایط او را به یک محله آرام و بی سروصدا ببرید و به او فرصت آرامش و استراحت بدهید و هرگز او را قنداق نکنید.

مطالب مرتبط

تحرک کم و نیاز به سرگرمی

در بعضی شرایط ممکن است که ماندن در یک مکان برای کودکان خسته کننده باشد. بعضی از کودکان معمولاً علاقه زیادی به دیدن جهان اطراف و فعال بودن سرگرم شدن دارند و اگر این کارها را انجام ندهند شروع به گریه و هیاهوی فراوان می کنند. که البته این کار ها باعث خسته شدن مادر هم میشود.
شما می توانید نوزادتان را به پارک و بیرون ببرید و یا بگذارید با کودکان دیگر بازی کند.

بیماری

در شرایطی که شما همه دلایلی که ممکن است باعث گریه نوزاد شود را بررسی کرده و نیازهای او را تعیین کرده باشید اما نوزاد هنوز هم شروع به گریه کردن می کند ممکن است دچار بیماری خاصی شده باشد. در این شرایط اول از همه باید درجه حرارت بدن او را بررسی کنید. اگر نوزاد تب نداشت نشانه های دیگر بیماری در او را بررسی کنید. در این شرایط حتماً به پزشک نوزاد مراجعه کنید تا به سرعت بتوانید نوزادتان را درمان و سلامتی او را تضمین کنید.

از دلایل رایجی که بیشتر در کودکان پسر رخ میدهد ممکن است، که در شرایطی موی سر مادران دور انگشتان پا و دست و یا آلت تناسلی آنها بپیچد و باعث قطعی گردش خون در کودک شود. معمولاً پزشکان این وضعیت را تورنیکه مویین می نامند. حتماً باید این مورد را بررسی کنید بعضی از نوزادان هم نسبت به زبری مارک زیر لباس و یا نوع پارچه حساس هستند، و به خاطر آن ممکن است گریه کنند و بعضی ها هم ممکن است به دلایل خیلی جزئی شروع به گریه کردن کنند. مثل شیوه بغل گرفته شدن نوع شیشه شیر و…غر بزنند و حساس باشند.

راه های آرام کردن گریه نوزاد

به مرور زمان پدر و مادر به خوبی با راه های آرام کردن کودک خود آشنا می شوند.مثل:

آغوش والدین

گریه نوزاداحساس امنیت آرامش و گرمی برای نوزادان بسیار مهم است و آنها دوست دارند که مدام در آغوش مادر باشند و همان احساسی که در رحم مادر داشتند بیشتر تجربه کنند شما می توانید از راه های مختلف به آغوش گرفتن نوزادتان استفاده کنید. مثل گذاشتن نوزاد روی شانه تان و یا روی پاهای تان.

مکیدن سینه مادر

مکیدن سینه مادر به آرام شدن ضربان قلب تسکین معده و آرامی کودک کمک زیادی می کند. اگر کودک سالم است و مشکل دیگری ندارد به او اجازه مکیدن سینه خود را بدهید.

پیچیدن نوزاد

شما می توانید کودک خود را در یک پارچه نازک نخی بپیچید. اما حواس تان باشد که تنگ بودن و محکم در آغوش گرفته شدن ممکن است برای او ایجاد ناراحتی و گریه زیاد کند. حواستان باشد که باعث ایجاد گرمای زیاد در کودکان نشود.شما می توانید از لباسی به نام قنداق فرنگی استفاده کنید که بسیار مناسب است.

موسیقی

گریه نوزادخواندن لالایی، پخش موسیقی و یا رقصیدن در کنار کودک می‌تواند به آرام شدن او کمک کند. انواع زیادی از موسیقی های مختلف را امتحان کنید تا بفهمید کودکتان به کدام پاسخ مثبت می دهد.

صداهای آرام بخش

صدای پدر ممکن است که باعث آرام شدن کودک شود آشنایی زیادی به صدای پدر و مادر دارد.پس لالایی و یا صحبت کردن با او ممکن است به آرام شدن او کمک کند. برخی از نوزادان ممکن است به صداهایی مثل صدای سشوار و یا چیزهای دیگر که در رحم مادر آنها را می شنیدند عادت داشته باشند و آن ها آرام شوند.

هوای تازه

بیرون بردن نوزاد برد نوبت راز و یا حیاط و حتی باز کردن پنجره ممکن است به آرام شدن و قطع گریه او کمک بسیار زیادی بکند.

آب گرم

در بعضی شرایط آب گرم می تواند مثل هوای تازه باعث آرام شدن کودک شود به جای حمام کردن می توانید او را همراه با خود زیر دوش آب گرم با فشار خیلی کم قرار دهید.اما اگر به این کار علاقه پیدا نکرد به آن اصرار نکنید و حتما مراقب لغزنده نبودن کف حمام باشید.

حرکت و نوسان

گذاشتن نوزاد در یک گهواره و یا تاب می تواند موجب آرام شدن او شود شما می توانید در بعضی موارد کودک را با کالسکه به گردش ببرید.

ماساژ

گریه نوزادبیشتر نوزادان ممکن است که لمس شدن باعث آرام شدن آنها شود شما با ماساژ دادن نوزاد می‌توانید به آرام شدن او کمک کنید‌با استفاده از حرکت ملایم دستانتان او به ماساژ علاقه خواهد داشت.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

شرایط خاصی وجود دارد که ممکن است شما نتوانید به علت گریه نوزاد پی ببرید و حتی با امتحان تمامی روشهای ذکر شده هم گریه نوزاد تمامی ندارد.شما باید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا علت گریه او خیلی سریع رفع شود. در مواردی هم ممکن است کودک دچار تب زیادی باشد و یا علائم بیماری دیگری را داشته باشد که در این شرایط حتما نیاز به مراجعه به پزشک وجوددارد و نباید سلامت نوزادتان را به خطر بیندازید.

در آخر

گریه نوزاد از مواردی است که باعث اذیت فراوان مادر،پدر و نوزاد می شود.شما با مراجعه به موقع به پزشک.افژایش اطلاعات و مطالعه فراوان می توانید این لحظات ناراحت کننده را کمتر کنید و با استفاده به موقع از روشهای آرام شدن نوزاد خیالتان راحت خواهد بود.

 

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.