مادریار

راه های افزایش هوش و خلاقیت کودک

روش های خلاقانه برای افزایش خلاقیت کودک دلبندتان

 

در این مقاله می خواهیم به بررسی راه های افزایش هوش و خلاقیت در کودک بپردازیم. پیشنهاد ما به شما این است تا پایان مقاله با ما همراه باشید. زیرا می خواهیم تمامی نکات و توصیه های لازم را به شما عزیزان آموزش دهیم.

شعار ما این است “مادریار یک یاری مادرانه ”

آیا هدف شما این است که هوش و خلاقیت را در فرزند خود بالا ببرید؟

آیا می خواهید راه های ساده برای بالابردن خلاقیت و یادگیری را در کودک خود یاد بگیرید؟

پس ما به شما خواهیم آموخت که با چند روش ساده و پر کاربرد به راحتی بتوانید هوش و استعداد کودک خود را بالا ببرید. با ما همراه باشید تا اطلاعات لازم در این زمینه را دریافت نمایید.

راهکارهای مناسب برای بهبود هوش و خلاقیت در کودک

نکته طلایی که در ارتباط با مغز کودک وجود دارد این است که کودک شما با تجربه کردن و انجام تمرین های مختلف می تواند به رشد هر چه بیشتر مغز کودک  کمک نماید. به طوری که حتی می توانید حواس دیگر کودک نظیر حس شنوایی، بویایی، چشایی و حتی لامسه را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

بهتر است برای اینکه کودک بهتر و راحت تر با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کند او را به انجام کارهایی که همراه با تجربه و یادگیری کودک است ترغیب نمایید.

راه های افزایش هوش و خلاقیت کودکزمانی که خلاقیت در کودک شکل می گیرد قادر به انجام چه کار هایی می شود؟

زمانی که کودک راه و روش ابداع نمودن خلاقیت را فرا می گیرد می توانید در موقعیت های مختلف با توجه به شرایط  زمانی که با یک مسئله ای برخورد می کند روش های متفاوت برای حل نمودن او را به کار گیرد. وقتی کودک هنر خلاقیت را فرا می گیرد می تواند در برخورد با چالش ها بهترین  کار را انجام دهد. این بدان معنا است که کودک می تواند با استفاده از هوش خلاق خود هنر های بی نظیری را خلق نماید. به جرات می توان گفت یکی از کلیدی ترین عاملی که باعث می شود که هوش و خلاقیت کودک به بالاترین میزان خود برسد خانواده است. بنابراین توصیه ما به شما این است که با کودک خود همراه باشید و با یک بینش و آگاهی درست سعی در پرورش هوش و خلاقیت فرزند خود داشته باشید. برای مححق نمودن این هدف می توانید از یک متخصص در این زمینه راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

ایجاد فکر خلاق در کودک

منظور کلی از تفکر خلاق این است که یک سری کامل از منابع و داده ها در کنار یک دیگر جمع می شوند که در نهایت خروجی آن یک فکر خلاق و سرشار از استنباط های نو است. به بیان دیگر می توان گفت فکر خلاق به معنای خلق افکار جدید است. زمانی که این افکار خلاق به رشد و شکوفایی می رسد نبوغ  فرد را شکل می دهد.

عواملی مختلفی برای شکل گیری فکر خلاق موثر هستند که برخی از آن ها شامل ذهن فعال، توانایی های جسمانی کودک، استعداد و علاقه مند بودن است. تمامی این عواملی همگی ارثی و کسب شده هستند. بنابراین می توان گفت نکته ای که مهم است این است که شما به صورتی بتوانید این هوش و خلاقیت را در کودک خود فعال نمایید. توجه داشته باشید که روش تربیتی کودک تا میزان زیادی می تواند در پرورش و به اوج رساندن خلاقیت کودک اثر گذار باشد.

آیا هوش و خلاقیت دارای سن خاصی است؟

به طور کلی می توان گفت که از ابتدای تولد هر کودک دارای هوش و خلافیت مخصوص به خود است. اما با توجه به کم سن بودن کودک کشف و شکوفا کردن این استعداد تا حدودی مشکل است. بنابراین می توان گفت طبق اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که اوج هوش و استعداد کودک حول سن 5 سالگی است. چرا که در این سن کودک تمرکز ویژه ای بر فکر خود دارد و از آن جایی که در این سن تمامی مهارت های کودک نظیر کامل شدن زبان و توانایی های جسمی او به حد خود می رسد. بهتر است برای اینکه هوش و خلاقیت را در کودک خود افزایش دهید به این سن توجه ویژه ای داشته باشید و تمامی روش های را برای پروش این فکر خلاق به کار بگیرید.

چند روش برای افزایش هوش و خلاقیت کودک

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی روش های فروانی برای اینکه هوش و خلاقیت را در کودک خود به کار بگیرید وجود دارد. شما می توانید از این روش ها با توجه به توانایی و ظرفیت کودک خود استفاده نمایید. البته باید این نکته را نیز مد نظر داشت که در تمامی این مراحل بهتر است حتما یک روانشناس کودک را با خود همراه نمایید تا بتوانید هنر و استعداد کودک خود را در زمینه های مختلف کشف نمایید و در جهت بهبود این استعداد ها تلاش نمایید.

روش های مختلف برای به افزایش هوش و خلاقیت کودک به صورت زیر است:

  1. تجربه خطا نمودن را به کودک خود بدهید

مطالب مرتبط

پوسیدگی دندان کودک

گوش درد در کودک

توجه داشته باشید که اگر کودک از خطا کردن هراس داشته باشد توانایی کاوش کردن و کنجاوی را از دست می دهد. زمانی که کودک بعد از انجام کار با شکست مواجع شد و حس ناتوانی در او ایجاد شد بهتر است با کودک خود صحبت نمایید تا انگیزه خود را برای کاوش های بعدی از دست ندهد و به او بیاموزید به چه صورت می تواند خطا صورت گرفته را به درستی برطرف نماید. تاکید ما این است که شما فقط آموزش های لازم برای برطرف نمودن خطا را به او بیاموزید و از حل نمودن صورت مسئله کودک خود اجتناب نمایید. بنابراین می توان گفت اگر شیوه های درست با خطای کودک را بلد باشید می تواند تا میزان بسیار زیادی در اعتماد به نفس کودک نقش به سزایی داشته باشد.

  1. کودک خود را تحسین کنید

زمانی که کودک کار درست و تلاش می کند او را تشویق کنید. یکی از بهترین تشویق ها همان تحسین کلامی است که یک حس انگیزه و انرژی در کودک ایجاد می شود و کودک را ترغیب به انجام کارهای مثبت تر می نماید ه همین روش به سادگی می تواند هوش و خلاقیت را در کودک افزایش دهد.

  1. راه های افزایش هوش و خلاقیت کودکمانع بهم ریختن و خراب کاری کودک نشوید

اصولا مادران بر روی تمیزی و بهم ریختگی منزل بسیار حساس هستند و باید این حساسیت خود را برای پرورش استعداد کودک خود کم نمایند. بهتر است یک اتاق را به طور اختصاصی در اختیار کودک خود قرار دهند تا کودک به انجام هر کاری که مشتاق به انجام آن است بپردازد. حتی توصیه می شود در برخی زمان ها با کودک خود همراه شوید.

  1. حتما یه زمان مشخص را به کودک خود اختصاص دهید

همان طور که همه ما می دانیم کودک و بازی دو عضو جدا نشدنی از هم هستند. فرزند شما با انجام بازی می تواند دنیایی که به آن علاقه دارد را برای خود بسازد. حتما بخشی از زمان خود را به کودک اختصاص دهید و نقشی که از شما را می خواهید ایفا نمایید.

  1. دید باز تری نسبت به تمام جنبه های کودک داشته باشید

زمانی که فرزند شما چیزی را می خواهید فضا را برای او باز قرار دهید که بتواند خودش تصمیم بگیرد و هراسی از انتخاب کردن را نداشته باشد. کودک شما با انجام این عمل مستقل بودن را به خوبی درک می نماید. زمانی که به کودک خود استقلال می دهید این امکان برای کودک ایجاد می شود که به پروش هوش و گسترس خلاقیت خود بپردازد. اجازه دهید نوع غذا، اساب بازی و هر چیزی که مربوط به کودک است خودش انتخاب نماید. البته باید توجه داشت که حتما محدودیت هایی برای کودک در نظر داشته باشید که کودک بتواند چارچوب ها را به درستی درک نماید.

  1. سوالات متداول و مفهمومی از کودک خود بپرسید

هنگامی که شما سوالات مفهموی و ادراکی را برای کودک خود طرح می کنید می تواند به هوش و خلاقیت در کودک کمک نماید. زمانی که کودک به سوال پاسخ می دهید شما قادر خواهید بود از میزان هوش و خلاقیت کودک خود آگاهی پیدا نمایید. دامنه سوالات محدود نیست و شما به راحتی می توانید هر سوالی نظیر این که اگر گل ها با انسان ها صحبت کند چه اتفاقی می افتد؟ اگر انسان هرگز گرسنه نشود چه می شود؟ و …

راه های افزایش هوش و خلاقیت کودکجمع بندی

برای اینکه خانواده ها بتواند هوش و خلاقیت را در فرزندان خود بالا ببرند. در مرحله اول این است که خود والدین باید با کودک خود همراه شود. در مرحله بعدی باید زمینه هایی که می تواند این هوش و خلاقیت را شکوفا نماید فراهم نمایند. والدین باید یک محیطی به دور از استرس، تشویق و با داشتن حق انتخاب در اختیار کودک خود قرار دهند. بهتر است در این راه یه روان شناس کودک را نیز با خود همراه داشته باشد.  روش ها و راهکار هایی که می تواند این استعداد ها را در کودک کشف نماید استفاده نمایند.

 

 

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.