مادریار

تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم

پریودهای نامنظم و تاثیراتی که روی تخمک گذاری و باروری دارند.

اختلالات متعدد در سیکل قاعدگی می تواند به دلیل قاعدگی های نامنظم باشد که منجر به بیماری های مختلف در زنان می شود.پس باید به این مسئله بطور خیلی ویژه ای توجه کنید.

تشخیص روز تخمک‌گذاری در چرخه قاعدگی در موارد بسیاری مانند تصمیم برای بارداری و حتی موضوع تعیین جنسیت که اخیرا بسیار مد شده است، کاربرد دارد. بنابراین شما نیز اگر قصد بارداری دارید ابتدا باید بتوانید زمان تخمک‌گذاری خود را تشخیص دهید و طبق برنامه پزشکتان برای این کار اقدام کنید. در افرادی که پریود منظم دارند، محاسبه روزهای تخمک‌گذاری بسیار آسان و طبق یک فرمول راحت انجام می شود اما افرادی که پریودشان نامنظم است کمی در تشخیص این موضوع به مشکل بر می‌خورند.

 

تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم

 

تعریف قاعدگی نامنظم

 

بدن بعضی از خانم‌ها مثل ساعت کار می‌کند؛ یعنی هر ماه به فاصله‌ای منظم و دقیق پریود می‌شوند. چنین چیزی بسیار مطلوب است. به‌طور معمول، چرخه قاعدگی زنان ۲۸روزه است؛ یعنی در هر ماه به فاصلهٔ ۲۸ روز از دفعه قبلی در ماه پیش، پریود می‌شوند. البته این عدد بین افراد مختلف کمی متفاوت است و شاید فاصله بین پریود در تمام افراد دقیقا همین تعداد روز نباشد. زمانی می‌توان گفت پریود نامنظم است که چرخه قاعدگی از ۳۵ روز بیشتر یا از ۲۱ روز کمتر شود یا با فواصل زمانی نامشخص رخ بدهد. پریود نامنظم باید پیگیری و دلایل آن کشف شود.

 

علائم تخمک گذاری در قاعدگی نامنظم

 

 • تغییر در دمای پایه بدن(BBT)

دمای پایه بدن در طول سیکل قاعدگی تغییر می کند. این دما در زمان تخمک گذاری به بالاترین مقدار خود می رسد و سریعا به اندازه نیم درجه افزایش می یابد. اندازه گیری دمای پایه بدن، موقع صبحگاه، اولین راه جهت کمک به پیدا کردن بازه زمانی باروری است.

 

 • تغییر در مخاط دهانه رحمی

پس از اینکه خونریزی قاعدگی تمام شود، مقدار ترشحات بسیار ناچیز است، اما پس از چند روز بسیار زیاد می شود و به رنگ سفید تغییر می کند. وقتی‌که تخمک گذاری اتفاق بیفتد، این ترشحات شبیه به سفیده تخم مرغ خام می شوند که شفاف، کشسان و غلیظ هستند.

 

 • درد های شکمی

بعضی از خانم‌ها حین تخمک گذاری دردی ملایم و به حالت تیر کشیدن زیر شکمشان حس می کنند که به عنوان درد ملایم شناخته می شود.

 

 • تغییر در دهانه رحم

تغییر در سطح هورمون‌ها باعث می شود که تخمک گذاری را ایجاد کند و رحم نرم تر شود و مقداری به سمت بالا آید و اندکی دهانه رحمی باز شود، که به اسپرم‌ها اجازه ورود به داخل را می دهد، تا لقاح صورت گیرد.

دنبال کردن این علائم باعث می شود به راحتی بتوانید زمان تخمک گذاری را حساب کنید و به بازه تخمک گذاری خود، دستیابی پیدا کنید، که این راه در جهت بارداری سریع نقش بسیار مهمی دارد.

 

·         همچنین می توانید از کیت های تشخیص تخمک گذاری استفاده کنید، تا روزهای تخمک گذاری را پیشبینی کند.

 

چگونگی تخمک گذاری موفق و بارداری با وجود قاعدگی نامنظم

 

اگر پریود‌هایتان نامنظم است، می‌بایست به پزشک مراجعه کنید تا تشخیص و درمان لازم را به کار گیرد. خوشبختانه یک سری راهکار‌‌ها وجود دارد که می توانید آن‌ها را به کار گیرید، تا با وجود پریود نامنظم بتوانید باردار شوید. هرچند که این راهکارها نمی توانند جایگزین درمان های پزشکی شوند، اما می توانند در افزایش شانس بارداری کمک کننده باشند.

 

· تخمک گذاری خود را دنبال کنید

 

از یک تقویم قاعدگی استفاده کنید، که بازه زمانی تخمک گذاری را برایتان مشخص کند.

 

· رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

 

داشتن رابطه جنسی بیشتر، یکی از بهترین روش‌هایی است که باعث بارداری طبیعی با وجود پریود نامنظم می شود. به یاد داشته باشید که اسپرم بیش از 5روز در بدن می تواند زنده بماند، این بدان معنی است که، هرچند سیکل قاعدگی‌تان بی نظم باشد، شانس بارداری با افزایش تعداد رابطه(یک بار در طی دو روز)  در طول یک ماه افزایش می یابد. اگر اغلب رابطه جنسی داشته باشید، به صورت اتفاقی ممکن است، در بازه تخمک گذاری قرار بگیرد.

 

· عادت های بدتان را ترک کنید

 

سالم بودن یکی از بهترین راه‌هایی است که می توان با وجود پریود نامنظم، به طور طبیعی باردار شد. بسته به دلیل پریود نامنظم تغییرات شیوه زندگی ممکن است برای حل مشکلات کافی باشد یا نباشد. با این حال، حتی اگر نیاز بود، درمان های پزشکی را انجام دهید. با ترک عادت های بد زیر شانس خود را برای بارداری افزایش دهید:

سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، مصرف بیش از حد کافئین، نداشتن خواب کامل، بی تحرک بودن، رژیم غذایی و ورزش سخت.

 

· وزن ایده آل داشته باشید

 

 

تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم

 

اگر اضافه وزن یا کمبود وزن دارید، رسیدن به یک وزن ایده آل می تواند در رفع مشکلات بارداری، کمک کننده باشد. اضافه وزن یا کمبود وزن هردو، می تواند باعث نوسان سطح هورمونی شود که تخمک گذاری را بهم می‌ریزد و پریود‎های نامنظم را باعث می شود و از اینکه به صورت طبیعی باردار شوید جلوگیری می کند، علاوه بر این، ورزش مناسب و مداوم می تواند در مشکلات باروری کمک کننده باشد.

اگر تصمیم گرفته‌اید که باردار شوید، با رسیدن به یک وزن ایده آل، این نوسانات را تنظیم کنید. به یاد داشته باشید در بعضی موارد، مشکلات وزنی، به وسیله نوسانات هورمونی ایجاد می شوند و هیچ دلیل دیگری ندارند. اگر مدت‌هاست که برای رسیدن به یک وزن ایده آل تلاش می کنید، اما به آن دست نیافته‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا شرایط هورمونی خود را بسنجد.

 

· رژیم غذایی سالم داشته باشید

 

 

تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم

 

تحقیقات نشان داده است که خوردن غذاهای سالم بهترین راه جهت بارداری سریع و طبیعی با وجود پریود نامنظم است. اگرچه یک رژیم مخصوص برای باردار شدن وجود ندارد که آن را دنبال کنید و شانس بارداری را افزایش دهید، اما یک سری مواد غذایی برای افزایش شانس برداری وجود دارد:

 • ماهی با جیوه کم
 • برگ های سبز
 • میوه‌ها
 • تخم مرغ
 • گردو و مغزها
 • ماست، پروتئین های حیوانی
 • چربی های سالم
 • کربوهیدرات های پیچیده

 

مواد غذایی که اگر قصد بارداری دارید، نباید از آن‌ها استفاده کنید

 

 • سرخ کردنی‌ها
 • خوراکی‌هایی که مقدار شکر زیادی دارند
 • نوشیدنی های گازدار و آبمیوه های صنعتی
 • نان سفید
 • حبوبات
 • سبزیجات حاوی نشاسته
 • چربی‌ها و روغن های ترانس
 • ماهی با مقدار جیوه بالا
 • کربوهیدرات ساده

 

· استرس را از خود دور کنید

 

استرس می تواند تاثیرات منفی زیادی را بر سیکل قاعدگی و قدرت باروری داشته باشد. یاد بگیرید که چگونه کاهش استرس، شانس باروری با وجود پریود نامنظم را افزایش می دهد. استرس مداوم و نگرانی می تواند تخمک گذاری را به تاخیر بیندازد.

تحقیقات نشان داده است که بانوانی که سطح زیادی استرس در زندگی‌شان دارند، بیشتر از قاعدگی های نامنظم و آمنوره(یعنی پریود نشدن به مدت 6 ماه) رنج می برند. بنابراین تا می توانید نگرانی و استرس‌هایتان را بر طرف کنید.

یک سری از راهکارها و تکنیک‌ها را برای مدیریت استرس به کار بگیرید تا شانس بارداری طبیعی را با وجود پریود نامنظم افزایش دهید.

 

· با پزشکتان مشورت کنید

 

 

تخمک گذاری و قاعدگی نامنظم

 

اگر دائما دچار بی نظمی قاعدگی هستید، می بایست به پزشک مراجعه کنید تا درمان های لازم را جهت برطرف کردن مشکلات به کار گیرد. پزشک معمولا از یک سری معاینات فیزیکی، اولتراسوند و تست های آزمایشگاهی برای اندازه گیری سطوح هورمونی استفاده می کند. این روش‌ها اطلاعات ضروری که جهت تشخیص به آن‌ها احتیاج دارند را در اختیارشان قرار می دهد.

همچنین پزشک سوالاتی راجع به قاعدگی‌تان و علائمی که در سیکل های فاقد تخمک گذاری تجربه کردید، مطرح می کند. وقتی‌که پزشک بیماری را تشخیص داد، درمان منتخب خود را برایتان توضیح می دهد.

 

در آخر

 

هیچگاه نباید سعی کنید که مشکلتان را خودتان تشخیص دهید یا هر نوع نوسان هورمونی را سر‌خود درمان کنید.

انتخاب یک شیوه سالم برای زندگی کردن، بهترین انتخاب برای تنظیم کردن نوسانات هورمونی در بدن است. اگر مدام دچار بی نظمی قاعدگی هستید، سعی کنید ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و استرس‌هایتان را با تکنیک‌هایی مثل یوگا و ترک عادت های ناسالم قبلی مدیریت کنید.

این تغییرات می تواند جهت تنظیم سیکل قاعدگی، کمک کننده باشد. با این حال می‌بایست همیشه علائم قاعدگی‌تان را به پزشک خود اطلاع دهید.

رسیدن به یک سیکل قاعدگی منظم به این معنی است که می توانید سریعا و به طور طبیعی باردار شوید.

 

 

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.