مادریار

بارداری کاذب

علل وقوع حاملگی پوچ و راه های پیشگیری از آن

 

موضوعی که می خواهیم درباره بارداری کاذب صحبت کنیم. بارداری کاذب  زمانی اتفاق می افتد که با وجود قرار گرفتن جنین در رحم ، جنینی تشکیل نمی شود. نام های دیگر این نوع بارداری، سودوسیز، حاملگی فانتوم، بالینی کاذب سلولی و یا حاملگی بدون جنین است. این مورد در اوایل دوران بارداری اتفاق می افتد و در اکثر موارد مادر متوجه بارداری خود نمی شود.

با توجه به اهمیت پروسه بارداری و سلامت مادر و جنین در این دوران، لازم است تا هر خانمی از تمام شرایط احتمالی که در این دوران ممکن است اتفاق بیفتد، آگاه باشد. آگاهی در بسیاری از موارد از بروز مشکلات و بیماری ها تا حد زیادی جلوگیری می کند.

برای کسب اطلاعات مفید در این زمینه، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تعریف بارداری پوچ

در ابتدا لازم است تا تعریفی دقیق در این مورد داشته باشیم. سودوسیز نوعی بیماری در خانم هاست که باعث می شود، تخمک وارد شده به رحم به جنین تبدیل نشود. در این نوع بارداری حالت ها و علائم بارداری، در بسیاری از موارد بروز می کند، اما خانم باردار نیست. این علائم سبب می شود تا فرد و یا حتی اطرافیان فکر کنند که وی باردار است، در صورتی که نه جنینی وجود دارد و نه زایمانی صورت می گیرد.

این حالت امروزه بسیار زیاد شده است و از هر سه مورد سقط جنین در سه ماهه اول بارداری، یک مورد بارداری پوچ است.

برای تشکیل جنین و یک بارداری طبیعی، تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود و پس از 5 تا 7 هفته جنین تشکیل می شود. در این زمان، کیسه حاملگی یا همان کیسه ای که جنین در آن جای می گیرد و رشد می کند، تشکیل می شود. در بارداری پوچ این کیسه تشکیل می شود، حتی جفت هم رشد می کند، اما جنین تشکیل نمی شود.

چون در این شرایط تخمک تشکیل شده و بافت های مربوطه هم ایجاد شده اند، هورمون های بارداری ترشح می شوند. همین هورمون ها باعث ایجاد احساسات بارداری در مادر می شوند و تست بارداری را هم مثبت می کنند.

بارداری کاذبچرا بارداری کاذب ایجاد می شود؟

بارداری پوچ ممکن است در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود که تشخیص آن کاری تخصصی است. در ادامه چند مورد از آن ها را ذکر می کنیم.

* یکی از دلایل ایجاد سودوسیز اختلالات کروموزومی است. یعنی کروموزوم دارای ژن های مشکل دار باشد که نتیجه آن حاملگی پوچ است.

* در مواردی علت این مشکل، تخمک و یا اسپرم ناقص و مشکل دار است.

* تقسیمات غیر طبیعی سلولی باعث ایجاد این مشکل می شوند. در روند بارداری و تولید مثل، سلول های کیسه جنین، جفت و خود جنین شروع به تقسیم می کنند. در مواردی ممکن است تقسیمات مربوط سلول های جنین به خوبی انجام نشود و نقصی ایجاد شود. بدن این مشکل را تشخیص می دهد و از ایجاد بارداری جلوگیری می کند.

* یکی دیگر از علل ایجاد بارداری پوچ، استرس و ترس است. ممکن است این ترس ناشی از بارداری و یا زایمان باشد. این استرس ذهنی، ممی تواند سیستم غدد درون ریز را بهم بریزد و مشکلاتی ایجاد کند.

* مشکلات جسمی و هورمونی مانند کیست تخمدان و یا توده های هیپوفیز از عواملی هستند که پناسیل ایجاد بارداری کاذب را افزایش می دهند.

* عوامل روحی و روانی محیطی هم تاثیر زیادی روی ایجاد حاملگی فانتوم دارد. زنانی که تحت خشونت قرار می گیرند و یا آن هایی که سابقه سو استفاده جنسی و یا همسر آزاری را دارند، از جمله این موارد هستند.

* خانم های که بدن آن ها قبلا ناباروری را تجربه کرده است. در این افراد به دلایل روحی و جسمی، ریسک بارداری پوچ بالاست.

نشانه های بارداری کاذب

شاید جالب باشد که بدانید در حاملگی فانتوم، نشانه هایی مانند حاملگی طبیعی رخ می دهد. این علائم احتمالا نتیجه تغییرات ناشی از هورمون و مقداری هم احساسات یک مادر باشد. در ادامه به شایع ترین علائم آن اشاره خواهیم کرد.

* بزرگ شدن شکم در اغلب موارد بارداری پوچ رخ می دهد. شکم مانند یک خانم با حاملگی طبیعی به در هفته های اول بارداری مقداری بزرگ می شود. این حالت ناشی از تجمع موادی مانند: گاز، چربی و مدفوع است. این موارد باعث ورم کم می شوند، در حالتی که کودکی در کار نیست. خانم ها در سه ماهه اول بارداری افزایش وزن را تجربه می کنند. این حالت برای خانم های دارای باردار کاذب هم رخ می دهد و خود دلیلی بر این باور است که آن ها در رحم خود جنینی دارند.

* حالت تهوع و استفراغ که از علائم بسیاری از خانم های بارداری در ماه های اول است، در حاملگی فانتوم هم وجود دارد. چه بسا با شدت بیشتری هم حس شود.

* بسیاری از خانم هایی که سودوسیز را تجربه می کنند، اداعا دارند که حرکات جنین در شکمشان را حس می کنند. هر چند این حرکات مربوط به ماه های اول بارداری نیست. این احساس به حرکات دودی روده ها و یا انقباضات عضلانی جداره شکم مربوط می شود. شدت تکان ها گاهی تا حدی زیاد است که ممکن است پزشک را هم به شک بیندازد.

* از موارد دیگر نشانه های این نوع بارداری، بی نظمی در چرخه قاعدگی است. این حالت را تعدادی از خانم ها تجربه می کنند و با قاعدگی نامنظم، این حس را دارند که بردار هستند و جنین در شکم آن ها وجود دارد.

* علامت های دیگری برای بارداری فانتوم وجود دارد، از جمله: افزایش اشتها، حساس شدن سینه ها، نرم شدن دهانه رحم و بزرگ شدن رحم.

تشخیص بارداری پوچ

با وجود علائم ذکر شده در بارداری پوچ، بسیاری از خانم ها معتقدند که باردار هستند و بر این قضیه هم اصرار دارند.

اما برای تشخیص دقیق باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک با انجام ازمایش بارداری و سونوگرافی از نتیجه اطمینان حاصل می کند. آزمایش بارداری، میزان گنادوتروپین جفتی یا HCG را تست می کند. اما برای رسیدن به نظر قطعی و تشخیص نهایی سونوگرافی گزینه بهتری است. با این روش تشخیص داده می شود که جنین در رحم وجود دارد یا ندارد.

علاوه بر دو روش ذکر شده، گاها یکسری آزمایش های پزشکی دیگر را برای تشخیص بارداری کاذب انجام می دهند.

تشخیص بارداری فانتوم در کشورهای پیشرفته با حساسیت بیشتری انجام می شود و خیلی کمتر هم مادر مشکوک به این قضیه می شود. در این کشورهای به محض اینکه خانمی حس کند بارداری است، توسط پزشک متخصص مورد معاینه کامل قرار می گیرد. تست های لازم برای بارداری حتما برای خانم باردار انجام می شود و در همان ابتدا وضعیت وی مشخص می شود.

اهمیت تشخیص بارداری بدون جنین بسیار زیاد است. در مناطق محروم و بدون امکانات، این نوع بارداری بیشتر اتفاق می افتد.

در روند تشخیص این نوع بارداری باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. چون خانم ها در زمان بارداری دچار هیجانات روحی هستند و اشتیاق زیادی برای مادر شدن دارند. اکثریت آن ها در مقابل این نوع مشکل گارد می گیرند و تشخیص پزشک را اشتباه تلقی می کنند. برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات، لازم است پزشک به آرامی و دوستانه ابتدا فرد را از لحاظ روحی آماده کند و بعد قضیه را با ایشان در میان بگذارد. چنین خانم هایی نیاز به حمایت روحی زیادی دارند و باید از طرف همسرشان ساپورت شوند.

بارداری کاذببارداری کاذب در چه افرادی دید ه می شود؟

در مطالب پیش تر دلایل بارداری فانتوم را توضیح دادیم. با این حال، این مشکل در برخی خانم ها بیشتر رخ می دهد.

به عنوان نمونه متوسط سن افرادی که دچار بارداری کاذب می شوند 33 سال است. اما باید دقت داشت که ممکن است در سن های دیگر نیز .رخ دهد. درصد احتمال بارداری کاذب در زنانی که بیشتر از 2الی 3 بار ازدواج نموده اند بیشتر است.

به طور کلی می توان گفت بارداری کاذب متاثر از مشکلات روحی و روانی مادر است. البته باید توجه داشت که بارداری کاذب بیشتر در واقعی که زن با محارم خود رابطه برقرار می کند اتفاق می افتد.

در برخی مناطق دنیا، ارزشی برای شخصیت زن قائل نمی شوند و ارزش و توانایی های یک زن را در بارداری او می بینند.  این زن ها بخاطر استرس ناشی از این قضیه، بیشتر در معرض بارداری پوچ قرار دارند.

بارداری فانتوم در آفریقا شایع تر است. به طوریکه از هر 160 زن نابارور، یک مورد این حالت را دارد.

درمان بارداری فانتوم

برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد. به عبارت دیگر، چون دلیل اصلی بارداری فانتوم قابل تشخیص نیست، دارویی هم برای آن وجود ندارد. تنها راه، تشخیص به موقع بارداری بدون جنین با استفاده از آزمایش و سونوگرافی است.

البته در خانم هایی که دارای قاعدگی های بی نظم و بیماری های جسمی در این زمینه هستند، با درمان دارویی پیش از اقدام برای بارداری می توان تا حد زیادی از ایجاد این اختلال جلوگیری کرد.

مراقبت های روانشناختی برای زنانی که تحت فشار های روحی بوده و یا هستند، درمانی است که می توان از ایجاد سودوسیز پیشگیری کند.

بارداری کاذبدر آخر

بارداری کاذب نوعی حاملگی است که در آن به دلایل متعددی ممکن است تخمک تقسیمات سلولی ناقص داشته باشد. در این حالت بدن این روند را متوقف می کند در از بارداری جلوگیری می کند.

چون در این شرایط بدن هورمون های خاص این دوران را ترشح می کند و جفت و کیسه جنین تشکیل می شوند، علائم بارداری مانند حالت طبیعی رخ می دهد. این نشانه ها باعث می شود، خانم احساس کند واقعا باردار است. تشخیص بارداری پوچ با کمک پزشک متخصص و انجام آزمایش و سونوگرافی قابل انجام است.

عواملی هستند که احتمال بارداری پ.چ را افزایش می دهند که مهم تری آن ها شرایط روحی و روانی زنان است. پس با ایجاد شرایط روحی مناسب می توان تا حد زیادی از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

 

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.