مادریار

آغوشی نوزاد

مزایای بغل کردن نوزاد با استفاده از آغوشی

در این مقاله قرار است به بررسی هر آنچه که باید درباره ی آغوشی نوزاد بدانید پرداخته می شود.

آغوشی نوزاد یکی از وسایل حمل و نقل کودک می باشد. به دلیل آسان کردن جابه جایی نوزاد والدین سعی می کنند در حین تهیه ی سیسمونی، آغوشی را نیز خریداری کنند.

اگر شما نیز قصد خریداری آغوشی نوزاد را دارید یا می خواهید اطلاعاتی درباره ی آن به دست بیاورید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

در ادامه مقاله هر آنچه که باید درباره ی آغوشی نوزاد بدانید به معرفی آغوشی نوزاد و انواع آن، مزایای تهیه ی آغوشی نوزاد، فاکتورهای خرید آن و… می‌ پردازیم. تا شما اطلاعات جامع و کاملی را درباره ی این وسیله به دست بیاورید.

آغوشی نوزاد چیست و برای والدین و کودک چه مزایایی دارد؟

آغوشی نوزاد که نام دیگر آن حامل نوزاد می باشد، یک وسیله ی آسان کننده ی حمل و نقل و جابه جایی کودک است که به مادر و… متصل می شود. و به راحتی  نوزاد درون آن قرار می گیرد.

آغوشی به والدین کمک می کند که بدون دخالت دست نوزاد خود را در آغوش بگیرند‌.

از مزایای آغوشی نوزاد می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم. که هریک دلیل خوبی برای خرید حامل کودک می باشند.

 • ایجاد حس امنیت و پیوند عاطفی

نوزادان ۹ ماه در رحم مادر خود بوده اند. به همین علت  آغوشی با نزدیک قرار دادن نوزاد به بدن مادر و همچنین پدر باعث به وجود آمدن حس امنیت در نوزاد شده. و  همین موضوع پیوند عاطفی خوبی را بین نوزاد و والدین به وجود می آورد. زیرا هنگامی که نوزاد درون آغوشی است به بدن مادر یا پدر خود بسیار نزدیک است.

 • رشد بهتر کودک

حامل نوزاد با به وجود آوردن پیوند عاطفی و همچنین حس امنیت در کودک موجب می شود نوزاد از نظر عاطفی و جسمی بهتر رشد کند. همان رشد بهتر عاملی برای زودتر راه رفتن کودک، باز شدن سریع تر زبان نوزاد و… خواهد شد.

آغوشی این امکان را برای نوزاد فراهم می کند که با آرامش بیشتری به خواب برود. و هنگامی که بیدار است بهتر محیط اطراف خود را مشاهده کند. و با چهره ها، مکان های بیشتر و… آشنا شود و این موجب درک بیشتر کودک از اطرافش و اجتماعی شدن بهتر نوزاد در آینده خواهد شد.

 • آغوشی نوزادکاهش سندرم مرگ ناگهانی نوزاد در خواب

نوزادان در سه ماه اول زندگی خود را بیشتر در خواب هستند. و آغوشی نوزاد می تواند خطر مرگ ناگهانی نوزاد را در خواب تا حد زیادی کاهش دهد.

همچنین درون آغوشی با قرار نگرفتن سر کودک روی زمین، تشک و سطوح مشابه، از صافی سر کودک جلوگیری می کند‌.

 • رشد بهتر سیستم عصبی

حامل نوزاد باعث می شود کودک شما بتواند تعادل خود را حفظ کند. همچنین با دیدن اطراف سیستم عصبی نوزاد بهتر رشد خواهد کرد‌.

خوب است بدانید آغوشی نوزاد موجب تنفس بهتر کودک شده و از به وجود آمدن مشکلات گوارشی در نوزاد جلوگیری می کند‌. بنابراین سیستم عصبی، گوارشی و تنفسی نوزادی که درون آغوشی قرار می گیرد نسبت به نوزادان مشابه که والدین آن ها از آغوشی استفاده نمی کنند سلامت بیشتری خواهد داشت.

مطالب مرتبط

شیر دوش نوزاد

ساک لوازم نوزاد

غذاساز نوزاد

به دلیل نزدیک بودن نوزاد و تماس بدنی او با مادر تولید شیر در مادر افزایش می یابد.  همچنین حامل نوزاد به مادران این امکان را می دهد که به آسانی بتوانند به نوزاد خود شیر دهند.

 • رسیدگی به کارهای روزانه

آغوشی به مراقب نوزاد (پرستار کودک، پدر، مادر و…) این امکان را می دهد تا حین حمل نوزاد در ایمنی کامل به کارهای روزمره ی خود رسیدگی کند. و همچنین از نوزاد مراقبت کنند زیرا کودک همواره جلوی چشم آن ها می باشد.

به عنوان مثال والدین با بهره گیری از آغوشی نوزاد می توانند به گردش و پیاده روی بروند.

سن مناسب نوزاد برای قرارگیری در آغوشی چه زمانی است؟

شما می توانید در هر زمان که می خواهید از آغوشی استفاده کنید. خوب است بدانید در چهار الی شش ماه اول تولد و به دلیل تمرکز نداشتن نوزاد روی گردنش، او را باید رو به طرف جلو (به سمت کسی که آغوشی را به خود متصل می کند) درون آغوشی قرار دهید. و پس از گذشت شش ماه و هنگامی که نوزاد می تواند به صورت کامل سر و گردن خود را نگه دارد می توانید او را به طرف خارج آغوشی نوزاد قرار دهید. همچنین در این زمان یعنی شش ماهگی کودک این امکان وجود دارد که آغوشی را به طرف پشت خود وصل کنید و نوزاد را درون آن قرار دهید و با تسلط بیشتری کارهای خود را انجام دهید.اما فراموش نکنید در این صورت به اندازه ی کمی می توانید خم شوید.

همچنین با توجه به وزن نوزاد و علاقه ی او به آغوشی می توانید تا سن ۲ الی ۳ سالگی نوزاد او را درون آغوشی قرار دهید.

معرفی انواع آغوشی

آشنایی با انواع آغوشی نوزاد موجب می شود که شما با توجه به نوع استفاده (راحت بودن در استفاده) خود از آغوشی و انتظاراتی که دارید یک حامل نوزاد مناسب و استاندارد خریداری کنید.

 • آغوشی نوزاد از جلو و پشت

این مدل دو بند یا تسمه دارد که روی شانه قرار می گیرند و این دوبند نگه دارنده ی صندلی هستند. و نوزاد شما را تا حد امکان در نزدیک سینه قرار می دهند.

در این نوع آغوشی صورت نوزاد رو به طرف سینه ی شخص حامل قرار می گیرد. و پس از رسیدن نوزاد به سن ۶ ماهگی می توانید صورت و جلوی نوزاد را به طرف بیرون قرار دهید.

برخی از آغوشی های نوزاد موجود دربازار قابل استفاده در پشت نیز می باشند و خوب است بدانید تحمل وزن نوزاد در پشت راحت تر می باشد.

 • آغوشی نوزاد مدل یک طرفه

این مدل دارای یک بند پهن و نرم می باشد. که اصولا پارچه ای است و موجب می شود آغوشی نوزاد در یک طرف مادر(دور کمر یا تن حامل و زیر یکی از شانه ها) قرار بگیرد.

برخی از مدل های موجود در بازار برای راحتی استفاده دارای کمربند و حلقه نیز می باشند‌. از مزایای آغوشی یک طرفه می توانیم به پهن و گشاد بودن پارچه اشاره کنیم که شیردهی به نوزاد را آسان می کند.

استفاده از این آغوشی و حمل کودک با بالارفتن وزن نوزاد برای عموم به ویژه اشخاص و بانوانی که جثه ی ریز دارند بسیار سخت خواهد شد.زیرا وزن نوزاد در یک طرف حامل قرار میگیرد.

این نوع یک تکه پارچه ی محکم و راحت می باشد که مانند قنداق به دور نوزاد و سپس شانه های مادر یا حامل پیچیده یا بسته می شود‌.

از مزایای آغوشی مدل قنداق می توانیم به راحتی در استفاده اشاره کنیم.زیرا با هر سایز و بدنی شکل می گیرد. همچنین شیردهی با این مدل نیز بسیار راحت می باشد.

از معایب این نوع آغوشی می توانیم نحوه ی باز و بسته شدن سخت و وقت گیر را بیان کنیم. زیرا بند و پیچ و تاب ها دارای نظم خاصی هستند و گاهی گیج کننده خواهند شد.

خوب است بدانید استفاده از آغوشی نوزاد مدل قنداقی برای کودکان با وزن بالا مناسب نیست. زیرا کمربند ندارد.

در خرید ‌آغوشی نوزاد به چه مواردی باید توجه کرد؟

پیش ازهرچیز شما ابتدا باید نوع آغوشی مورد نظر را انتخاب و سپس بودجه ی خود برای خرید را تعیین نمایید و در اخر به موارد زیر توجه کنید.

 • انعطاف پذیر بودن

بهتر است آغوشی نوزاد را به نوعی انتخاب کنید که انعطاف پذیر باشد. یعنی با بزرگ تر شدن جثه ی نوزاد و بالارفتن وزن بتوانید اندازه آغوشی را بزرگ یا کوچک کنید. با توجه به این مورد دیگر لازم نیست هنگامی که نوزاد بزرگ تر می شود آغوشی جدیدی را خریداری کنید.

 • راحتی نوزاد و حامل

شما باید مدلی را انتخاب کنید که دارای بندهای پهن و محکم باشد. همچنین بندها به آسانی باز و بسته شوند تا در حین استفاده راحت باشید و اذیت نشوید. همچنین دقت کنید که بندها دارای قابلیت تنظیم با هر بدنی باشند و وزن نوزاد را به صورت مساوی بین شانه ها تقسیم کنند تا دچار کمر درد نشوید.

راحتی نوزاد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است و توجه کنید که سوراخ های صندلی آغوشی به اندازه ی کافی بزرگ باشند تا پای نوزاد اذیت نشود و کودک نیز از روی حامل نوزاد لیز نخورد.

به این نکته دقت کنید که این امکان وجود دارد نوزاد درون آغوشی به خواب برود. بنابراین مدلی را انتخاب کنید که مجهز به زیر سری باشد تا حین خواب از گردن و سر نوزاد محافظت کند.

 

 • محکم و بادوام باشد

یکی از ویژگی های مهم آغوشی نوزاد محکم و ایمن بودن آن است بنابراین پیش از استفاده به قسمت نشیمن گاه، بند، قفل، گیره و کمربند توجه کنید. که به صورت ایمن و محکم سرجای خود قرار گرفته باشند.

 • دیگر موارد

به ویژگی های دیگر آغوشی نوزاد نظیر رنگ، شست وشوی آسان، قابلیت شیردهی، سازگاربودن با دماهای گرم و سرد و… توجه کنید.

در آخر

دراخر مقاله هر آنچه که باید درباره ی آغوشی نوزاد بدانید باید بیان کنیم آغوشی نوزاد یک وسیله ی پرکاربرد و تسهیل کننده ی مراقبت و نگهداری از نوزاد می باشد . اما بهتر است پیش از استفاده از آغوشی با متخصص نوزاد مشورت کنید .و همچنین در صورتی که نوزاد نارس است تا بزرگ شدن او صبر کنید و سپس نوزاد را درون آغوشی قرار دهید.

 

نظرات و تجربیات شما

ایمیل شما نمایش داده نمیشود.